Aby listy česneku nežloutly: V červnu pomůže obyčejný amoniak

Pokud listy česneku na záhonku začínají předčasně žloutnout, pak je důležité tento stav napravit. Jinak bude úroda mizerná.

Aby listy česneku nežloutly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud listy česneku začínají na jaře nebo na počátku léta žloutnout, pak rozhodně nejde o přirozený stav. Žloutnoucí listy jsou často známkou nedostatku dusíku, což může mít škodlivý dopad na růst a výnos česneku. Chcete-li zachránit svou úrodu, naučte se použít jeden jednoduchý prostředek.

Nedostatek dusíku u česneku

Nedostatek dusíku je u česneku primární příčinou žloutnutí listů. K omlazení ozimého česneku je třeba jej dostatečně přihnojit, aby se nedostatek dusíku vyřešil. Ne vždy je to však třeba – pokud česnek žloutne jen trochu, pak jde spíše o přirozený stav a žádný zásah nevyžaduje. Přemíra dusíku v tomto období by totiž mohla být pro finální sklizeň fatální.

Správná zálivka česneku

Chcete-li zimnímu česneku dodat dusíkovou podporu, můžete použít běžný domácí roztok čpavku alias amoniaku. Zřeďte 3 polévkové lžíce čpavku v 10 litrech vody (obohatit ji můžete i o jedlou sodu). a touto směsí zalévejte rostliny česneku. Pokud během několika dní nezaznamenáte žádné znatelné změny, můžete zvolit další postup, který problém účinně vyřeší.

K tomu budete potřebovat postřikovou směs, kterou na česnek nanesete. A jak ji vyrobit? Zřeďte 3 polévkové lžíce peroxidu vodíku v 10 litrech vody a použijte ji k postřiku rostlin česneku. Dodržováním těchto postupů získá váš zimní česnek potřebné množství dusíku, který podpoří jeho zdravý vývoj a zajistí bohatou úrodu.

Čím hnojit česnek na jaře, aby byly jeho palice opravdu obří iZdroj fotografie: Depositphotos

Na co si dát pozor

I když může čpavek se žloutnutím česneku výrazně pomoci, je vždy třeba si při jeho aplikaci pohlídat některé aspekty.

  • Vždy řeďte čpavek podle pokynů uvedených výše. Použití vyšších koncentrací může poškodit rostliny.
  • Aplikujte roztok čpavku a sprej peroxidu vodíku během raných fází žloutnutí. Později už totiž příliš nefunguje.
  • Pro aplikaci postřiku zvolte klidný, nevětrný den, abyste zabránili unášení a zajistili, že se roztok účinně dostane k listům rostlin.
  • Proveďte test půdy, abyste zhodnotili celkové úrovně živin a identifikovali jakékoli další nedostatky, které mohou ovlivnit vaši úrodu česneku.

Které plodiny pěstovat na záhonu s česnekem

Vývoji česneku může pomoci i synergie s dalšími rostlinami v jeho okolí. S tedy vysadit do jeho blízkosti?

  • Cibule: Cibule a česnek jsou si blízcí příbuzní. Oba druhy mají podobné nároky na slunce, půdu a vodu. Kombinace cibule a česneku na jednom záhonu může odpuzovat některé škůdce a vytvářet esteticky atraktivní kombinaci.
  • Mrkev: Mrkev je další rostlina, která se dobře kombinuje s česnekem. Mrkev má kořenový systém, který nijak nezasahuje do toho, který si vytváří česnek. Tato kombinace může pomoci využít prostor na záhonu efektivněji.
  • Salátové plodiny: Různé druhy salátu, jako je listový salát, špenát nebo rukola, mohou být také pěstovány společně s česnekem.
  • Bylinky: Na česnekový záhon se hodí i rozličné bylinky, jako je petržel, koriandr, bazalka nebo oregano. Mohou sloužit jako přirozené odstrašující prostředky proti škůdcům a přispívat k ochraně česneku.

Jak se o svůj česnek staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články