Péče o vánoční hvězdu: Vydrží celou zimu, chce to udržovat teplotu mezi 15 a 22 °C, jinak to dopadne špatně

Tato vánoční dekorace vám bude zdobit domov po celou zimu. Musíte však při její péči dodržovat určitá pravidla. Důležitou roli hraje především teplota.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poinsettia neboli vánoční hvězda patří mezi neodmyslitelné součásti vánoční výzdoby. Kvůli závažným chybám však v mnoha domácnostech nevydrží příliš dlouho. Předejít jejímu vadnutí však můžete tím, že se zaměříte na správnou zálivku, teplotu v místnosti a výživu vhodnými hnojivy, jak potvrzují i informace na internetovém portálu Novinky. Díky tomu bude dokonalou ozdobou klidně až do jara.

Jak pečovat o vánoční hvězdu

Barevnou část této rostliny ve skutečnosti netvoří květy, ale listeny. Velmi malé a žluté květy pak vyrůstají v jejich středu. Jelikož se jakékoliv strádání rostlin většinou nejdříve promítne na intenzitě barev a vitalitě právě těchto listenů, musíte vánoční hvězdě zajistit nadstandardní péči a ty nejlepší životní podmínky. Přestože péče o ni není nijak náročná, nevyplatí se ji ani podceňovat. Jedině tak z ní bude dokonalá vánoční ozdoba.

Nepřehánějte to se zálivkou

I když tato rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, všeho moc škodí. Zalévejte proto jen velmi mírným množstvím vody a mezi zálivkami nechte substrát v květináči zcela vyschnout. Její přemokření by mohlo vést k opadávání listů, vzniku plísní nebo dokonce hniloby kořenů. Používejte vždy vodu o pokojové teplotě a vyhněte se namočení listů.

vánoční hvězda iZdroj fotografie: Freepik
Vánoční hvězda bude krásná až do Štědrého dne – stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla

Umístěte ji na světlé a teplé místo

Jelikož se jedná původem o tropickou rostlinu, potřebuje ke svému životu dostatek světla a tepla. Příliš ostré sluneční paprsky by ji však mohly spálit, takže se vyhněte místům, kam dopadá přímé sluneční záření. Ideální teplota by se měla pohybovat mezi 15 – 22 °C.

Velmi špatně snáší výkyvy teplot a průvan, na což upozorňovala redaktorka Chalupářů-Zahrádkářů Marcela Libušná už dříve. Naše čtenářka Kateřina S. z Oder doporučuje dávat pozor i na přesun: „Už cesta z obchodu může být pro vánoční hvězdu náročná. Vyplatí se ji proto umístit do obalu a přikrýt vrstvou látky.“

Informace, kterou musí znát každý před tím, než si pořídí vánoční hvězdu: Jediný znak prozradí, zda vydrží, nebo okamžitě uhyne

Co dělat s vánoční hvězdou, když odkvete

Mimo dobu kvetení byste měli tento pryšec přihnojovat vhodnými tekutými hnojivy pro kvetoucí rostliny. Ještě předtím jej však přesaďte do většího květináče, kde bude mít více místa pro svůj další růst a vývoj. Podle webu ModerníZahrada byste ho také měli seříznout na výšku 10 cm a omezit zálivku až do jara. Pak lze vánoční hvězdu pěstovat i venku. Tak to dělává i naše babička, která ji po zmrzlících dává za okno a do obýváku pak zase až v říjnu.

Jak pečovat o vánoční hvězdu, aby vydržela krásná až do vánoc

Jak pečujete o vánoční hvězdu vy, ay vám vydržela až do Vánoc?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články