Aktivní růst a dobrou sklizeň okurek zařídí směs popele s droždím

Vyžijte své okurky osvědčeným lidovým receptem. Směs droždí a kvalitního dřevěného popela mnohdy dokáže doslova zázraky.

O dobrou sklizeň okurek se postará levná směs popele s droždím i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někteří zahrádkáři utrácejí nemalé částky za nákup chemických hnojiv, která slibují, že dodají rostlinám okurek hojnost živin, posílí jejich imunitu a zvýší jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům. Jsou však i tací, kteří do hnojiv investují velmi málo, a přesto mají obří okurky, které překvapují svou chutí a křupavostí. Stačí dát dohromady popel a kvasnice a vytváří tak účinné domácí hnojivo.

Jak na obří okurky díky kvasnicím

K přípravě tohoto domácího hnojiva budete potřebovat 1 polévkovou lžíci popela, balíček kvasnic, 4 tablety aktivního uhlí a 2 litry vody. Postup je poměrně jednoduchý:

  • V nádobě smíchejte popel a kvasnice.
  • Do směsi přidejte tablety aktivního uhlí.
  • Do nádoby nalijte 2 litry vody.
  • Přísady smíchejte dohromady pomocí mixéru.
  • Směs přeceďte, abyste odstranili veškeré pevné látky.
  • Směs dolijte na celkový objem 3 litry.

Nyní, když jste připravili hnojivo, je čas aplikovat ho na rostliny. Pro zálivku zřeďte 1 šálek hnojiva v 5 litrech vody. Tato koncentrace bude stačit pro každou rostlinu. Pro dosažení optimálních výsledků aplikujte tuto směs jednou za 25 až 30 dní.

Úrodu okurek zvětší kyselina askorbová iZdroj fotografie: Freepik

Proč hnojit okurky přírodně

Kombinace popela a kvasnic nabízí rostlinám okurek několik výhod. Popel je bohatým zdrojem základních živin, jako je draslík, fosfor a vápník. Tyto živiny hrají klíčovou roli v růstu a vývoji rostlin, podporují silný kořenový systém, dobře vyvinuté listy a zdravou produkci plodů. Kvasnice zase působí jako přírodní stimulátor růstu. Obsahují totiž různé vitaminy, enzymy a růst podporující sloučeniny, které zlepšují metabolismus rostlin a příjem živin, díky čemuž nakonec můžete získat obří okurky, ale i například rajčata nebo papriky.

Aktivní uhlí, další složka tohoto domácího hnojiva, přispívá ke zdraví rostlin hned několika způsoby. Pomáhá při detoxikaci půdy tím, že absorbuje škodlivé látky a zbytky chemikálií, čímž zlepšuje celkovou kvalitu půdy. Aktivní uhlí navíc pomáhá zadržovat v půdě vlhkost a živiny, čímž zajišťuje jejich dostupnost pro rostliny okurek po delší dobu.

pěstování okurek iZdroj fotografie: Freepik

Jak často okurky hnojit

Ovšem dodávání živin rozhodně nelze zanedbávat. Doporučená frekvence aplikace jednou za 25 až 30 dní umožňuje rostlinám těžit ze stálého přísunu důležitých látek a zároveň zabraňuje přehnojení. Tento přístup podporuje vyvážený růst a snižuje riziko nerovnováhy živin, která může být škodlivá pro zdraví rostlin. Vždy je vhodné rostliny pečlivě pozorovat a kontrolovat a v případě potřeby upravit způsob hnojení.

Pro ještě lepší péči je vhodné okurkám zajistit také mulč. Ten můžete snadno vyrobit z posekané trávy, kterou stačí jen rozprostřít okolo okurek. Dejte ovšem pozor, aby nedošlo k jejímu nakupení u stonku – to by mohlo způsobit nepříjemnou hnilobu. Místo posekané trávy můžete použít také slámu nebo jiný podobný materiál. A neobejdou se ani bez hnojiva – skvěle jim může pomoci třeba to z fermentované trávy.

Jak se o své okurky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články