Rozkrojenou cibuli se vyplatí dávat na balkon. Její antioxidační účinky odeženou škůdce a otravný hmyz

Pokud vás trápí nepříjemní roztoči, můžete se jich snadno zbavit. Stačí je jen nepustit do domu, případně je zlikvidovat.

i Zdroj fotografie: Peachyeung316 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Roztoči jsou malí členovci, kteří žijí v prachu, kobercích a dalších textiliích a mohou způsobovat u citlivých jedinců alergie. Některé druhy roztočů mohou také poškozovat textilie a koberce. Pokud se jich chcete zbavit, můžete vsadit třeba na obyčejnou cibuli.

Proč dávat cibuli na balkon

Cibule má v sobě řadu složek, které mohou mít dezinfekční účinky. Například allicin, organická sloučenina obsažená v cibuli, má protibakteriální a protiplísňové účinky. Cibule také obsahuje flavonoidy a fenolické sloučeniny, jež mohou mít antioxidační a protizánětlivé účinky. Vzhledem k těmto vlastnostem se cibule často používá jako přírodní prostředek pro dezinfekci a léčbu různých kožních infekcí a zánětů, jako například akné, bradavice, otlaky a podobně.

Může být také použita k dezinfekci kuchyňských nástrojů a pracovních ploch. A proč ji používat na balkon? Praní v pračce totiž roztoče nezničí (to dokážou jen opravdu vysoké teploty), takže ve vypraných textiliích zůstávají. Pokud však pod věšák s prádlem rozloženým na balkoně položíte rozkrojenou cibuli, její silice je spolehlivě zlikvidují. Je však třeba ji každý 3. den měnit, poté totiž ztrácí své účinky.

Využití cibulových slupek v kosmetice

Ale cibule se vám bude hodit i na vyživení, případně obarvení vlasů (podobně jako kůra z mandarinek): Povařte 2 hrsti slupek v litru vody a nechte hodinu stát. Pak vlasy výluhem opláchněte. Na ty světlé pak použijte slupky z bílé cibule. A jak je použít proti akné, plísním či ekzému? Jednoduše připravte výluh z 300 ml vody a hrsti slupek a potírejte postižená místa.

Kde a jak správně skladovat cibuli iZdroj fotografie: Pixabay

S roztoči zatočí tea tree olej

Tea tree olej je známý svými antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi a je často používán jako přírodní léčba pro různé kožní problémy. Ovšem pomoci vám může i v boji proti roztočům. Stačí ho smíchat s vodou a použít jako postřik na matraci. Ale pozor – myslete na to, že tea tree olej může být dráždivý a dokáže způsobit alergickou reakci u citlivých jedinců, zejména pokud se aplikuje přímo na kůži. Aplikace oleje na matraci v příliš vysoké koncentraci může také způsobit skvrny a poškodit textilní materiály.

Jak se zbavit roztočů v matraci

Ale jen sám o sobě stačit nebude. Eliminace roztočů v matraci vyžaduje také pravidelné vysávání a praní povlečení i potahu matrace. Můžete také zvážit použití návleků na matraci a nákup povlečení vyrobeného z materiálů, které jsou odolné vůči roztočům (například bambusové vlákno nebo bavlna s příměsí stříbra).

Proč dávat na balkon rozkrojenou cibuli, jde o osvědčenou obranu iZdroj fotografie: Freepik

Existují i spreje na roztoče určené přímo k aplikaci na matrace. Tyto spreje obsahují chemikálie, které zabíjejí roztoče. Před použitím je však důležité si pečlivě přečíst návod a postupovat podle něj. Vsadit lze ovšem i na ty přírodní – například s příměsí eukalyptu, které působí podobně jako tea tree olej. Mezi další bylinky s desinfekčními účinky patří:

  • vonné pelargonie ( například Pelargonium graveolens)
  • šanta zkřížená (Nepeta × faassenii)
  • máta peprná (Mentha × piperita) a další máty
  • levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia)
  • šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
  • šalvěj rozmarýna (Rosmarinus officinalis)

Stačí si jen vybrat tu správnou a použít ji k ošetření vašich matrací. A vyzkoušet můžete i bylinky, které zaženou mouchy.

Jak se o matrace v ložnici staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články