Banánové slupky poslouží jako univerzální hnojivo s dlouhodobým účinkem. Orchideje i muškáty porostou o sto šest

                   

Už dávno jsou pryč doby, kdy jsme na tyto exotické plody stáli frontu. Dnes jsou pro nás něčím tak běžným a obyčejným, že se příliš nezamýšlíme nad jejich 100% využitím. Že už nějaký banán překročil svou životnost? Nevadí, vyhodíme ho bez výčitek do koše. Ovšem banány v sobě ukrývají poklad nejenom výživový, ale také zahrádkářský. Naučte se z jejich slupek vyrobit jednoduché komplexní hnojivo.

Hnojení banánovými slupkami dodá dlouhodobé výsledky

Jeho příprava je velmi jednoduchá a přitom vám poslouží jako skvělý pomocník pro pěstování rostlin v interiéru i v exteriéru. Můžeme ho přidávat do každé zálivky, aniž bychom rostliny přehnojili. A jako bonus opravdu vydrží, takže co nespotřebujete, můžete jednoduše použít příště (nejdéle však do 14 dní). A proč bychom se vlastně měli zaměřit právě na banánové slupky?

iZdroj fotografie: Pixabay

Obsahují v sobě celý komplex živin a podle některých průzkumů se o rovnou polovinu z živin v banánu připravujeme právě vyhazováním slupky. Koneckonců, v řadě zemí světa se banány běžně konzumují i s ní. V zahrádkářství využijeme zejména komplex prvků, který pomáhá rostlinám v růstu a stará se o jejich zdraví. Ve hře je především draslík, hořčík a fosfor, jež podporují růst i kvetení.

Výroba hnojiva je jednodušší, než si myslíte

Až příště sníte banán, vložte jeho slupku pod tekoucí vodu a důkladně ji zvenčí očistěte. Nebojte se ani použití kartáčku, jenž spolehlivě odstraní všechny nečistoty. A povolena je i trocha mýdla nebo saponátu. Jde o důležitý krok, protože podmínky přepravování nebo skladování banánů v obchodech bývají často velmi tristní. Na slupce se tak mohou vyskytovat i patogenní bakterie, jež byste svým rostlinám určitě nepřáli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Teď už stačí jen slupku nasekat na menší kousky a zapracovat ke kořenům rostlin. To proveďte při každém přesazování nebo při výměně svrchní vrstvy zeminy, jež se provádí zejména u starších pokojových rostlin, u nichž výměna květináčů dosáhla na vaše prostorové limity. Malé rostlině stačí 5–⁠7 kusů o šířce 1 cm, u větších zelených krásek poměr vynásobte. Ovšem připravit si můžete i tekuté hnojivo z banánů.

Nechte slupku dva dny vylouhovat, nic víc netřeba

Jednoduše nalijte vodu do své běžné zálivkové konvičky a vhoďte slupku dovnitř. Uzavřete ji například do igelitového pytlíku kvůli nepříjemným banánovým muškám. Po dvou dnech zřeďte vzniklé hnojivo v poměru 1:5 a použijte na běžnou zálivku. V konvičce vydrží i dva týdny, pokud ho ochráníte před hmyzem. Raději však doporučujeme využít ho co nejdříve. Vyhnete se tak nepříjemnostem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články