Aby pokojovky letos dobře kvetly, dopřejte jim bobkový list tímto způsobem

                   

Bobkový list je druh koření, který se těší popularitě snad po celém světě. Jednotlivé aromatické lístky se získávají z dřeviny s názvem vavřín vznešený (Laurus nobilis) a hodí se k ochucení mnoha pokrmů. Většinou se jedná o masové směsi, ryby, omáčky na těstoviny, luštěninové polévky nebo nakládanou zeleninu. Věděli jste ale, že vavřínové listy můžete využít i při pěstování rostlin? Toto koření dokáže vzchopit i tu nejzuboženější pokojovku.

Pozitivní vlastnosti bobkového listu

Své léčivé tajemství bobkové listí ukrývá v obsahu mnoha příznivých látek. Řeč je o retinolu (vit. A), vitamínech B, kyselině askorbové (vit. C), hořčíku, vápníku, železu, fosforu, sodíku, zinku, kyselině octové a kyselině mravenčí. Díky tomuto složení má koření navíc antiseptické a antibakteriální vlastnosti, které nacházejí využití při desinfekci půdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postřik z bobkového listu

Příprava vavřínového hnojiva je naprosto jednoduchá a bez jakékoliv námahy. Potřebovat budete:

  • 4 bobkové listy,
  • 1 litr vody,
  • postřikovač nebo konev.

Koření nejprve zalijte horkou tekutinou a nechte tři až čtyři hodiny louhovat. Vzniklý macerát nalijte do vybraného nástroje k zalévání a aplikujte buď na list nebo na substrát. První metodu můžete opakovat až po měsíci, druhou již po dvou týdnech.

Bobkový list má v domácnosti ještě jedno úžasné využití. Jelikož obsahuje mnoho vysoce aromatických silic, nabývá repelentních účinků. Je tedy toxický pro mnoho druhů lezoucího i létavého hmyzu, mezi něž se řadí např. mšice, komáři, moli, můry, šváby a mravenci. Kýžených výsledků se dočkáte, pokud několik listů umístíte do rohů místností a do skříní s oblečením či potravinami.

Zásoba domácího zeleného koření

Pro kouzelné listoví nemusíte pokaždé chodit do supermarketu. Vavřín si můžete snadno doma vypěstovat. Daří se mu na slunném stanovišti a snese dokonce i polostín. Vyžaduje neustále mírně vlhký substrát, od jara do podzimu ho tedy vydatně zalévejte. Dejte ovšem pozor na přemokření, které má za následek hnilobu kořenového systému. Listům dopřávejte pravidelnou sprchu. Ta jim dodá vítanou vlhkost a očistí je od nepříjemného prachu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rostlinu si můžete jednoduše namnožit, a to třemi metodami:

  • výsevem semen,
  • oddělením odnoží,
  • řízkováním.

V případě posledního ze způsobů rozmnožování dbejte na to, aby měly oddělené rostlinné části alespoň tři listy. Úkon provádějte výhradně během září nebo jarních měsíců.

Jaké pokrmy ochucené bobkovým listem máte nejraději?

Bobkové listí nachází využití také v lidovém léčitelství. Pomůže vám s léčbou nejrůznějších neduhů
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články