Bobkový list je v domácnosti velmi vítaným pomocníkem. Neuplatní se však jen při vaření, pomůže i při jiných obtížích.
Bobkový list je vlastně usušeným listem vavřínu vznešeného (Laurus nobilis), který lze bez potíží pěstovat i doma. Je velmi bohatý na vitamíny a minerály. Jde především o vápník, hořčík či draslík, které dokážou nutričně pozvednout každý pokrm. A samozřejmě jde rovněž o skvělé hnojení. Ovšem uplatní se i při péči o domácnost.
Proč dávat bobkový list do mouky
Pokud doma bojujete s nepříjemnými druhy hmyzu, jako jsou například moli, bude vám bobkový list opravdu skvělým pomocníkem. Jeho specifické aroma je totiž dokáže skvěle odradit od návštěvy mouky. Aby se vám však hmyzí škůdci nerozmnožili v jiných potravinách, měli byste věnovat maximální pozornost i očistě své spíže.
Jak se zbavit molů
Nejdříve musíte prohlédnout všechny potraviny a to opravdu důkladně. Mol má sice v názvu moučný, ale při přemnožení se pustí do čehokoli, do čaje, bylinek, ořechů, máku i do čokolády či bujónové kostky. Všechny napadené potraviny bez milosti vyhoďte.
To, co vypadá neporušeně, pro jistotu uzavřete do vzduchotěsných krabic, pokud by jídlo obsahovalo jen miniaturní a pouhým okem tedy neviditelná vajíčka, po vylíhnutí se moli nedostanou ven. Větší množství mouky nebo luštěnin, které nevypadají napadeně, pak můžete také vysypat na pekáč a dát prohřát do trouby asi na 60 °C, čímž se zničí případná vajíčka.
Jak zabránit opětovné invazi
Vysajte celou spíž, regály, police, i méně nepřístupná místa. Moli v nouzi využijí i špetku vysypané mouky nebo čehokoli jiného. Všechna místa na skladování potravin pak vymyjte octem. Sáček z vysavače ihned vyhoďte. Odpadkový koš, kam jste dávali napadené potraviny, hned vyneste a také vymyjte octem.
Aby moli neměli chuť se k vám opět nastěhovat, nebuďte pohostinní. Spíž udržujte v čistotě, nenakupujte velké množství potravin a všechny ukládejte do vzduchotěsných nádob. V paneláku se poptejte u sousedů, zda nemají stejné problémy. Pokud je totiž oni nebudou řešit, budete čelit invazi opakovaně.
Co ještě udělat pro odrazení molů
Preventivně můžete rozmístit molí lapače. Prodávají se v podobě žlutých lepkavých obdélníčků, které obsahují samičí feromony. Samečci se na ně přilepí a vy hned poznáte, že máte nevítanou návštěvu. Nelze však spoléhat na to, že se přilepí všichni, je to spíše kontrola, zda se u vás moli nevyskytují.
Použijte odpuzovače, buď přírodní nebo koupené v obchodě. Z těch přírodních molům nevoní například již zmíněný bobkový list, citrónová kůra nebo levandule. Nepoužívejte je ale mezi papírové sáčky, potraviny by přebraly jejich aroma. U průmyslově vyrobených to platí také. Všechny odpuzovače kontrolujte a vyměňte je vždy, když ztratí vůni.