Proč dávat bobkové listy do pračky: Pomohou proti obarvení a vyblednutí barev

Vyzkoušejte také tento geniální trik a přidejte pár bobkových listů do pračky. Výsledek vás zaručeně překvapí a prádlo bude po vyprání vypadat opět jako nové.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Praní prádla je nedílnou součástí života každého z nás. Aby však během praní nedošlo k poškození barev ani materiálu oblečení, je nutné dodržovat určitá pravidla. Kromě doporučení uvedených výrobcem je dobré řídit se i dalšími radami, jak předejít vyblednutí barev nebo obarvení světlých kousků. Právě s těmito nejčastějšími problémy vám dokáže pomoci bobkový list. Stačí pár lístků přidat do pračky a nechat prádlo vyprat.

Jaká pravidla při praní dodržovat

Při praní oblečení je vždy potřeba dodržovat postup doporučený výrobcem, abyste jej nepoškodili. Dále byste měli oddělovat tmavé a světlé kousky, které by se vzájemně mohly obarvit. Při praní citlivých materiálů je vhodné zvolit nižší teplotu nebo dát raději přednost ručnímu praní. Jedině tak si budete moci své oblíbené kousky užívat co nejdéle. Existují však i další způsoby, jak oblečení v pračce před poškozením ochránit.

Tajemství úspěšného praní

Nemusíte nutně utrácet za drahé speciální prací prostředky, abyste oblečení zbavili všech nečistot a zachovali jeho původní barvu i tvar. Existují dvě velmi jednoduché metody, které vám pomohou prané kousky ochránit před vyblednutím nebo obarvením. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je pár surovin z vaší domácnosti. Za pár korun tak budete mít všechny kousky opět dokonale čisté a po usušení jako nové.

Jak ochránit barvy před vyblednutím nebo obarvením iZdroj fotografie: Freepik

Přidejte do pračky bobkové listy

První metodou, která vám zaručeně pomůže oblečení během praní ochránit, je použití bobkových listů. Stačí 10 lístků vložit do látkového sáčku a přidat k nim 4 polévkové lžíce jedlé sody. Naplněný pytlík pořádně zavažte a přidejte do bubnu naplněného oblečením. Jakmile máte hotovo, nastavte prací program s maximální teplotou 30 °C a pračku spusťte. Po vyprání budou barvy oblečení zcela netknuté a sytě barevné.

Vyrobte si prací přípravek

Dalším způsobem, jak prádlo před poškozením ochránit, je připravit si prací přípravek. K jehož výrobě budete také potřebovat pár kousků bobkových listů. Nejprve do čisté pánve nalejte vodu, přidejte bobkový list a trochu jedlé sody. Přiveďte směs k varu a vařte ještě dalších 20 minut. Nakonec odstavte ze sporáku a nechte zcela vychladnout. Jakmile máte hotovo, použijte vychlazenou směs při namáčení prádla před jeho praním v pračce.

Jak správně třídit a prát prádlo

Jaké triky při praní znáte a používáte vy?

Zdroj: Facedobra
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články