Vzala bobkový list a hodila ho do pračky: Když konečně doprala, těšila se z výsledků, které nikdy nenahradí žádný prací prášek

Bobkový list nemusí být jen skvělou složkou polévek nebo zeleninových omáček. Může vám pomoci i při praní prádla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Milovníci masa nebo silného vývaru se v kuchyni rozhodně neobejdou bez bobkového listu. Málokdo však ví, jak univerzální má tato surovina využití. Uplatní se totiž i při nejrůznějších pracích v domácnosti. Velmi dobře se hodí například při péči o barevné prádlo.

Bobkový list a použití při praní

Toto koření v sobě ukrývá mnoho cenných látek. Pokud se rozmixuje nebo upraví jako odvar, pak poslouží například jako skvělé hnojení pro rostliny. Ovšem pokud mu dáte šanci i v jiných oblastech, zjistíte, že má i skvělé čisticí vlastnosti. A právě to vám může pomoci při údržbě vašeho prádla.

Barevné prádlo má totiž tendenci se po nějakém čase zaprat. Mezi vlákny se usadí nejrůznější nečistoty, zbytky aviváže nebo vodní kámen. A právě kvůli tomu jsou jeho barvy méně svěží, než by mohly být. Bobkový lit společně s dalšími pomocníky si s tím však umí poradit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Praní s bobkovým listem

Nejjednodušší způsob, jak použít bobkový list při praní prádla, je jeho vhození do bubnu pračky. Nemůžete to ovšem udělat jen tak, protože by se jednoduše rozlámal a kousky by ulpěly na vašem prádle (v horším případě by ucpaly odtok). Proto je dobré bobkový list vložit do pracího sáčku. Lze použít jakýkoliv, vyrobený například z tylu nebo jiné jemné tkaniny, případně je možné vsadit i na sáček, který se používá pro praní podprsenek.

Bobkový list však nestačí k prádlu přidat samostatně. K tomu, aby mohl optimálně zapůsobit, potřebuje sílu ještě jedné suroviny – jedlé sody. Na jeden plný buben barevného prádla budete potřebovat 10 bobkových listů a jednu vrchovatou lžíci jedlé sody. Obojí stačí vhodit do bubnu a zapnout běžný prací program. Jeho teplota by však neměla přesáhnout 30 °C, jinak se prospěšné látky v bobkovém listu rychle zničí.

Odvar z bobkového listu

Pokud se vám nechce vhazovat bobkový list do bubnu pračky, pak ho použijte ještě předtím, než vůbec prádlo začnete prát. V jednom litru vody svařte 10 bobkových listů. Jakmile voda dosáhne bodu varu, tak plamen vypněte nechte dalších 10 minut louhovat (ale odvar lze nechat odležet i přes noc). Toto množství poté nařeďte vodou v poměru 1:3 (předtím odvar samozřejmě přeceďte).

iZdroj fotografie: Pixabay

Do odvaru z bokového listu poté namočte barevné prádlo a nechte ho nejméně 12 hodin odležet. Bobkový list tak bude mít dost času zapůsobit a začít rozpouštět všechny usazeniny, které brání prádlu krásně barevně zazářit. Před praním textil jen lehce vyždímejte a do bubnu praky spolu s ním opět vhoďte jedlou sodu. Stačit bude jedna vrchovatá lžíce. S teplotou pracího programu se tentokrát omezovat nemusíte.

Jak se staráte o své barevné prádlo vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články