Osvěžovač vzduchu není potřeba, jeho funkci nahradí bobkový list

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a nahraďte běžné osvěžovače vzduchu surovinami ze své domácnosti. Váš domov bude plný svěží a příjemné vůně.

Bobkový list na lžičce i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Není nic lepšího, než vrátit se po dlouhém dni domů, a jako první ucítit příjemnou vůni namísto nepříjemného zápachu. Podle webu iReceptář díky bobkovému listu celý domov nejen ovoníte, ale zároveň zamaskujete nepříjemný zápach linoucí se ze dřezu nebo třeba odpadkového koše. V boji proti smradu není nic jednoduššího, než sáhnout po surovinách z vlastní domácnosti. Sami jsme tento trik vyzkoušeli a výsledek nás opravdu překvapil.

Nepříjemný zápach v koupelně

Tato místnost je velmi náchylná k výskytu nepříjemných vůní, které někdy až zaštípou v nose. To je způsobeno tím, že se v ní často drží nadměrné množství vlhkosti, což může vést i ke vzniku plísní a dalších problémů a nepříjemností. Nemalý podíl má na vzniku zápachu také toaleta, kterou lze taktéž deodorizovat pomocí bobkového listu, jak jsme radili na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři již dříve.

Bobkový list osvěží celý dům

Abyste se nepříjemného zápachu snadno a účinně zbavili, nemusíte nutně kupovat drahé speciální osvěžovače plné nebezpečných chemikálií, které mohou být obzvlášť škodlivé, pokud máte doma zvířecí mazlíčky. Namísto toho využijte suroviny, které již máte doma. Skvěle se k provonění prostoru hodí plátky citrusů nebo i hřebíček, o němž jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři už také informovali.

Domácí osvěžovač vzduchu a neutralizátor zápachu 2v1 bez chemie. Za pár korun provoní celý byt po dobu 6 měsíců

Jak používat bobkový list v koupelně

Vůni a účinky tohoto aromatického koření využijete nejen v kuchyni, ale i ve zbytku domácnosti. Dokáže totiž velmi účinně pohltit a eliminovat nepříjemné pachy. Dokonce si poradí i s některými bakteriemi, které se v koupelně mohou vyskytovat. Jediné, co budete k jejímu osvěžení potřebovat, je pár usušených lístků bobkového listu a nehořlavá nádoba nebo tácek. Jakmile máte vše připraveno, stačí listy zapálit a nechat hořet.

bobkový list iZdroj fotografie: Freepik
Pár lístků bobkových listů vás zbaví nepříjemného zápachu v koupelně i mimo ní

Další způsoby využití bobkového listu

Podle webu NášDům se sušené bobkové listy skvělé hodí také jako přírodní repelent, který od vás dokáže komáry udržet co nejdál. Opět stačí pár lístků zapálit a nechat se obalit kouřem. Pokud však budete venku delší dobu, měli byste tento postup několikrát zopakovat, jak doporučuje i naše čtenářka Alice S. z Vrbna: „Když večer ještě sedíme venku, vždy na kraji stolu zapálíme pár bobkových listů, abychom nebyli doštípaní od komárů, a funguje to opravdu nad očekávání dobře. A když se komáři objeví, zapálíme další várku.“

Jaké suroviny z domácnosti používáte k jejímu ovonění vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články