Bobkový list vhoďte do květináče: Dodá květinám spoustu živin a ochrání je před škůdci

Bobkový list obsahuje éterické oleje, které mohou fungovat jako repelent na některé škůdce, rostliny však také skvěle vyživí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Skromný bobkový list, který se po staletí běžně používá při vaření, má i výhody, které sahají daleko za hranice kuchyně. Překvapivě může tato aromatická bylina hrát významnou roli jak při ochraně zdraví rostlin, tak při potlačování zápachu v domácnosti.

Všestrannost bobkových listů

Bobkové listy obsahují fytoncidy, mikroživiny a třísloviny, což z nich činí přírodní antiseptikum. Jsou bohaté na vitaminy A, B a C a také na železo, draslík, hořčík, fosfor a vápník. Tyto prvky pozitivně ovlivňují zdraví rostlin a kvalitu půdy, což činí z této bylinky vynikající doplněk každé zahrady.

Nálev z bobkových listů pro zdraví rostlin

Pro výživu rostlin připravte nálev ze 3 bobkových listů vylouhovaných v 1 litru horké vody. Nechte louhovat 4 hodiny, dokud nevychladne, a poté ho používejte k zalévání rostlin a k postřikům. Pomůže to eliminovat škodlivé mikroorganismy v půdě, což povede ke zdravějším a celkově silnějším rostlinám.

Oživení nemocných nebo poškozených rostlin

V případě rostlin, kterým se viditelně nedaří, vyzkoušejte hnojivo z bobkových listů a cukru podle návodu z webu UdálostiExtra. Dva bobkové listy a půl lžičky cukru povařte 5 minut v 1 litru vody a nechte odležet (nejlépe přes noc). Před použitím na rostliny roztok přeceďte a zřeďte vodou v poměru 1:1.

Bobkový list a skořice: Levná koření, která fungují perfektně jako hnojivo pro téměř všechny druhy rostlin

Pěstování bobkových listů doma

A co dělat, pokud nechcete za tuto bylinku utrácet v obchodech? Web SnadnoBydlet podotýká, že je její pěstování opravdu snadné – musíte jen dodržet několik základních podmínek.

  • Zajistěte rostlině dostatek světla, vláhy a živin.
  • Udržujte vlhkou půdu (bez přemokření – na ty jsou podle mých zkušeností bobkové listy obzvláště náchylné) a chraňte rostlinu před mrazem, protože tyto původem středomořské rostliny jsou citlivé na mráz.
pokojová rostlina iZdroj fotografie: Freepik
Bobkový list v květináči může být skvělým způsobem, jak poskytnout vašim rostlinám potřebné živiny. Zároveň je dokáže ochránit před škůdci

Bobkové listy zvládnou i potlačení zápachu

Věděli jste, že pár listů v toaletě může pomoci odstranit nežádoucí zápach? Tato metoda je jednoduchá, ale účinná díky jejich přirozeným aromatickým a antibakteriálním vlastnostem. Jednoduše zavěste malý látkový sáček naplněný bobkovým listem v blízkosti toalety – nic víc není třeba. Uvidíte, že nepříjemné pachy brzy zmizí. Bobkový list má však i další nečekaná využití – skvěle se například hodí v boji proti molům anebo jako velmi účinné hnojivo, o obojím Chalupáři-Zahrádkáři také nedávno informovali.

Bobkový list a jak na jeho pěstování

Jaké jsou vaše osvědčené triky při aplikaci bobkového listu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články