Ultimátní hnojivo pro celou zahradu: Výnos zvýší bobkový list a vaječné skořápky

Domácí hnojiva na přírodní bázi jsou velice účinná a levná. Vyzkoušejte například to z vaječných skořápek a bobkového listu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože obchody nabízí nepřeberné množství hnojiv, mnohdy bývá lepší vsadit na přírodní produkty a hnojivo si udělat doma. Nejen, že je tento proces velmi jednoduchý, upotřebíte u něj často i zbytky, které by normálně skončily v koši a výsledky vás jistě mile překvapí. Hnojiva na přírodní bázi jsou levná, šetrná k půdě i plodinám a v neposlední řadě účinná. Výborné hnojivo, které můžete použít prakticky na cokoli, přináší kombinace bobkového listu a vaječných skořápek.

Domácí hnojivo si poradí i se škůdci

Vaječná skořápka je velice účinný přírodní produkt, který je na hnojení rostlin naprosto optimální. Díky vysokému obsahu vápníku, fosforu, hořčíku, železa a dalších minerálních látek totiž stimuluje růst rostlin, snižuje kyselost půdy, dodává jí potřebné živiny a pomůže například i v boji se slimáky, kteří by si na úrodě rádi pochutnali. Skořápky postačí nadrtit a nasypat kolem záhonů, slimáci se tak přes ně k plodinám nedostanou. Přestože je jejich použití na zahradě univerzální, velmi dobře fungují na papriky, jimž přinesou velké a sladké plody.

Bobkový list je sušený list vavřínu vznešeného (Laurus nobilis), který roste hojně ve volné přírodě například ve Středomoří a je nejčastěji používán jako koření s typickou aromatickou vůní. Používá se ale i v kosmetickém průmyslu jako přísada do parfémů a má velmi pozitivní vliv na lidský organismus. Má protizánětlivé účinky, podporuje trávení a snižuje hladinu krevního cukru. Na přípravu domácího hnojiva je ideální, dodá rostlině i půdě potřebné vitamíny a živiny a hravě si poradí se škůdci, kterým intenzivní aroma příliš nevoní.

Bobkový list v dóze iZdroj fotografie: Piqsels

Univerzální hnojivo jen ze 2 komponentů

Příprava hnojiva je velmi jednoduchá. Rozmixujte 2 vaječné skořápky společně s 10 kusy bobkového listu. Následně zalijte 2 litry teplé vody a znovu nechte pracovat mixér. Takto připravené hnojivo nechte po dobu 12 hodin odstát a řádně vylouhovat a přeceďte. Přecezený nálev ještě nařeďte 1 litrem vody a máte hotovo. Pro zalévání rostlin je nutné hnojivo ještě naředit, 1 šálek nálevu vystačí na konvici o objemu 5 litrů.

Jaká domácí hnojiva připravujete?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články