Pěstitelé dávají do každého květináče bobkový list, zlepší zdraví rostlin a zrychlí růst

Bobkový list je skvělým prostředkem při péči o všechny rostliny. Stačí jen vědět, jak ho správně použít, a máte vyhráno.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidé používají bobkový list při vaření po staletí, ale málokdo ví, že tato bylina může prospět i rostlinám. Ve skutečnosti může vložení bobkového listu do každého květináče vést k lepšímu zdraví rostlin a rychlejšímu růstu. Bobkový list je přírodní antiseptikum, které obsahuje fytoncidy, mikroživiny a třísloviny, díky čemuž je vynikajícím doplňkem každé zahrady.

Proč používat bobkový list

Bobkový list – jde vlastně o sušený list vavřínu vznešeného (Laurus nobilis) – má antibakteriální vlastnosti a je také bohatý na vitamíny A, B a C, stejně jako železo, draslík, kyseliny, hořčík, fosfor a vápník. Všechny tyto prvky mají pozitivní vliv jak na rostliny, tak na půdu. Použitím bobkových listů lze zlepšit kvalitu půdy, vyživit listy, posílit kořeny a semena a podpořit růst rostlin.

Chcete-li vyživit své rostliny tímto netradičním pomocníkem, můžete si udělat infuzi bobkového listu. Jednoduše vezměte tři bobkové listy a zalijte je jedním litrem horké vody. Nechte roztok louhovat čtyři hodiny (nebo dokud úplně nevychladne). Jakmile je nálev hotový, můžete jím zalévat rostliny nebo jím postřikovat listy. Můžete ho samozřejmě také nalít do vhodné nádoby a květináče do něj na několik minut ponořit (tento postup je vhodný například při zálivce orchidejí, ovšem bobkový list skvěle vyživí i jiné pokojovky).

Hnojivo s bobkáčem a cukrem

Pokud potřebujete nakopnout nemocné nebo poškozené rostliny, pak zkuste při výrobě hnojiva používat také cukr. A jak na to? Postup je snadný. Nejdříve dejte vařit jeden litr vody. Poté do ní vložte dva bobkové listy, přidejte půl lžičky cukru a rozmíchejte ho. Nechte 5 minut vařit, poté vypněte plotýnku a nechte odvar odstát. Postačí i jedna hodina, ještě lepší však bude louhování přes noc. Studený roztok přeceďte a zřeďte s vodou v poměru 1:1. Nakonec aplikujte na rostliny ve formě postřiku nebo zálivky.

Proč dávat bobkový list na topení iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete zalévat sazeničky, přidejte na každý litr ještě jednu lžičku gelu z aloe pravé (Aloe vera) nebo aloe stromovité (Aloe arborescens). Obsahují totiž řadu účinných látek (například vitamíny A, C, E, kyselinu listovou, vitamíny B1, B2, B3, B6, polysacharidy, aminokyseliny, mastné kyseliny a další hojně zastoupené mikro a makroživiny), které zejména mladým rostlinám velmi prospívají.

Jak používat bobkový list

Po použití nálevu z bobkového listu dojde k eliminaci škodlivých mikroorganismů v půdě a vaše rostliny budou díky tomu zdravější a silnější. Navíc jeho aroma působí jako odpuzovač na různé druhy potenciálně škodlivého hmyzu. Ovšem nemusíte sázet jen na odvar – bobkový list klidně použijte vcelku. A jak na to?

Bobkový list, zlepší zdraví rostlin a zrychlí růst iZdroj fotografie: Depositphotos

Položte ho pod povrch půdy v každém květináči. Někteří zahradníci dávají přednost jeho rozdrcení a na následnému zapracování do půdy. Říkají, že se tak lépe uvolní oleje v něm obsažené. Takže až budete příště vařit s bobkovým listem, nezapomeňte přidat list nebo dva také do květináčů!

Jaká přírodní hnojiva používáte při hnojení vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články