Papriky vyrostou velké a sladké, vše zařídí vaječné skořápky

Pokud nebyla v minulých letech vaše úroda paprik tak dobrá, jak byste očekávali, pojistěte si ji letos díky vaječným skořápkám.

pěstování paprik i Zdroj fotografie: Rob Bertholf / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Papriky vyžadují správnou péči a výživu k tomu, aby prospívaly. Pokud je chcete vypěstovat opravdu velké a sladké, měli byste vědět, že existuje jednoduché a přirozené řešení, které vám může pomoci – obyčejná vaječná skořápka. Právě ona totiž může při správném použití přispět ke zdravému vývoji rostlin a tvorbě lahodných plodů.

Silné olistění a zakořenění

Pro podporu růstu sazenic paprik je zásadní poskytnout jim včasnou a správnou výživu. Během časného léta je nezbytné k nim aplikovat především hnojiva bohatá na dusík. Ten totiž skvěle pomáhá při vývoji kořenů a podporuje růst robustních listů. A právě listy hrají klíčovou roli v transportu živin do plodů a zajišťují jejich optimální vývoj.

Jak pohnojit plodící papriky

Jakmile rostliny paprik začnou produkovat květy, je důležité začít podporovat spíše vývoj plodů. V této fázi je prospěšné přidávání draselno-fosforových hnojiv. Draslík a fosfor jsou základními živinami pro tvorbu plodů a přispívají k celkové kvalitě a velikosti paprik. Navíc postřik na bázi vápníku může dále zvýšit jejich odolnost. Vápník totiž pomáhá předcházet hnilobě květů, což je běžný stav, který následně způsobuje i hnilobu konců plodů.

O kolosální úrodu paprik, rajčat a okurek se postará droždí iZdroj fotografie: Depositphotos

Role vaječných skořápek ve výživě

Vaječné skořápky, často vyhazované jako odpad, mohou být ve vaší zahrádce cenným zdrojem živin. Jsou bohatým zdrojem vápníku, který je rozhodující pro silný a zdravý vývoj rostlin. Stačí je rozdrtit a nasypat kolem základny paprik nebo je zapracovat do půdy. Jak se skořápky časem rozpadají, uvolňuje se z nich vápník, který rostliny postupně vstřebávají. To pomáhá posilovat jejich buněčnou strukturu a činí je odolnějšími vůči nemocem a fyziologickým poruchám.

Kromě toho, že vaječné skořápky poskytují vápník, působí také jako přirozený odpuzující prostředek proti škůdcům – zejména proti slimákům. Jejich ostré hrany vytvářejí bariéru, kterou tito škůdci obtížně překonávají, a tak chrání vaše rostliny před potenciálním poškozením.

Papriky vyrostou velké a sladké, vše zařídí vaječné skořápky iZdroj fotografie: Daderot / Creative Commons / Public Domain Dedication

Vaječné skořápky při pěstování paprik

Nechte skořápky vysušit na vzduchu a poté je rozdrťte na malé kousky. Můžete použít mixér, hmoždíř, nebo je jednoduše rozdrtit ručně. Poté je nasypte na povrch záhonu nebo je pro lepší účinek přímo vmíchejte do půdy kolem kořenů. Skořápky se budou postupně rozkládat, uvolňovat vápník a poskytovat rostlinám dlouhodobý užitek. Vaše papriky narostou mnohem větší a sladší než kdy dříve.

Navíc jde o ekologický přístup, který sází na opětovné použití kuchyňského odpadu, snižuje množství vyprodukovaných odpadků a podporuje udržitelnost ve vaší zahradě. Rozhodně se tedy vyplatí vaječné skořápky schovávat. Uvidíte, že v příští sezóně už bez nich nedáte ani ránu. A pomoci vám může i obyčejný Aspirin.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování paprik?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články