Bobule rybízu budou rekordně velké, po rybím hnojivu porostou jedna báseň

Docela obyčejný kuchyňský odpad vás může k úrodě rybízu přiblížit mnohem více, než si myslíte. Bobule budou letos opravdu velké a sladké.

Co dělat s keři rybízu po sklizni, vsaďte na prořezávání i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V srdci každé zahrady se skrývá potenciál mimořádného růstu, příslib, který jaro našeptává těm, kdo jsou ochotni naslouchat a pečovat o ni. Mezi poklady zahrady patří rybízové keře s příslibem šťavnatých a chutných plodů. Aby jich však bylo letos opravdu dostatek, musíte sáhnout po té správné výživě.

Časem prověřená tradice ryb jako hnojiva

Používání ryb jako přírodního hnojiva má kořeny v tisíciletých praktikách pozorovaných podél Nilu, kde dělníci objevili jejich neuvěřitelný vliv na výnosy plodin. Ačkoli se moderní zahradnictví vyvíjelo, základní principy péče o půdu zůstávají nezměněny. Rybí odpad, včetně hlav, ocasů a vnitřností, totiž slouží jako vynikající zdroj živin pro zahradní plodiny. Je bohatý na fosfor, draslík, vápník a jód, posiluje kořenový systém a zvyšuje šťavnatost plodů. Zbytky ryb jednoduše stačí v okolí keřů zakopat a těšit se na velkou úrodu.

Co musíte bezpodmínečně udělat pro to, aby napřesrok byla úroda malin a rybízu stejně skvělá jako letos

Doplňující chemie pro zázračný růst

Pokud přístup k rybímu odpadu nemáte, můžete vyzkoušet osvědčené hnojení z obchodu podle webu iReceptář. Pro každou vzrostlou rostlinu se připravte roztok složený z 15 gramů síranu draselného a 30 gramů superfosfátu zředěných ve vodě.

O krásná a šťavnatá rajčata se postarají již nepotřebné kousky ryb iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete mít letos opravdu velkou a sladkou úrodu rybízu, pak ho musíte už brzy pohnojit těmi správnými prostředky

Využití domácích metod hnojení

A pro ty, kteří jsou nakloněni spíše domácím technikám hnojení, nabízí komplexní přístup zapracování kompostu a dřevěného popela. Obojí stačí podle webu MagazínDoma jednoduše rozhodit kolem keřů a důkladně zalít. „Doporučuji přidání dvou kilogramů kompostu na jeden vzrostlý keř a jeho obklopení velkou vrstvou dřevěného popela. Díky tomu se půda obohatí o mnoho cenných látek a rybíz bude prospívat jako nikdy dříve,“ radí čtenářka Hana P. z Prostějova.

A protože kompost i popel doma mám, určitě tuhle techniku vyzkouším. Sama jsem zvědavá na výsledek. Chalupář-Zahrádkáři ovšem dokážou potěšit i milovníky kávy. Kávová sedlina totiž dokáže rostliny opravdu skvěle vyživit. Následná úroda vás proto opravdu potěší.

Jak používat kávovou sedlinu jako hnojivo nejen pro rybíz

Jakými hnojivy vyživujete své bobuloviny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články