Bohatou sklizeň paprik letos zařídí hořčičný prášek s popelem

Pro bohatou úrodu zvažte přidání hnojiv bohatých na draslík, abyste zajistili optimální zdraví rostlin. Skvělá je hořčice s popelem.

pěstování paprik i Zdroj fotografie: Rob Bertholf / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kdo by nemiloval papriky! Křupavé, šťavnaté, sladké – a pokud možno čerstvě utržené a ještě prohřáté od sluníčka. Nad domácí zeleninu jistě není – to potvrdí každý zahrádkář. Aby se však právě vašim rostlinám co nejlépe dařilo, musíte jim dopřát optimální živiny.

Kde se vzaly papriky

Papriky, vědecky označované jako Capsicum spp., jsou všestranné rostliny pocházející z Ameriky, ale dnes se pěstují po celém světě. Liší se velikostí, barvou a stupněm pálivosti – pěstovat tak můžete širokou škálu kultivarů od sladkých kapií až po ohnivě pálivé chilli. Papriky jsou nejen kulinářskou stálicí, ale představují také cenný zdroj vitaminů A a C, antioxidantů a dalších prospěšných fytonutrientů. Skvěle se jim daří v teplém podnebí a dobře odvodněné půdě – ovšem vyžadují i správnou výživu,  jak radí web NašeZahrada

Hořčice se v zemědělství používá běžně

První výživná složka, která by ve vašem paprikovém záhonu neměla chybět, je hořčice. Hořčičný prášek se získává z rozemletých hořčičných semen a v zemědělství plní řadu funkcí. Především působí jako přírodní fungicid, který zabraňuje a někdy i léčí houbové choroby, jež mohou papriky ničit. Obsahuje totiž glukosinoláty, které při rozkladu uvolňují biologicky aktivní vedlejší produkty, jež potlačují růst hub a odrazují škůdce. Navíc také obohacuje půdu o mnohé základní živiny (zejména o dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a zinek).

1 lžíce do záhonu ve fázi výnosů: Pro papriky, rajčata a okurky je jako stvořená. Dodá jim vše, co potřebují

Dřevěný popel jako doplněk půdy

Dřevěný popel je zase bohatý na draslík, vápník a další minerální látky, které papriky rovněž potřebují. A pokud se používá pravidelně, může zvýšit úrodnost půdy a rovnováhu pH, což se také hodí, jak potvrzuje i web iReceptář.

Jak hnojit papriky hořčicí a popelem

Začněte smícháním hořčičného prášku s dřevěným popelem v poměru 1:2. Poté jednu polévkovou lžíci této směsi zřeďte v jednom litru vody. Pro aplikaci zvolte klidný a suchý den, aby roztok nerozptýlil vítr, a půdu kolem paprik důkladně prolijte.

Zásadní význam má pro papriky především pravidelná zálivka, dostatečný přísun slunečního světla a udržování vyváženého profilu živin v půdě. iZdroj fotografie: Freepik
Zásadní význam má pro papriky především pravidelná zálivka, dostatečný přísun slunečního světla a udržování vyváženého profilu živin v půdě.

Pro prevenci chorob mírně zvyšte ředění (1 lžíce na 3 litry vody) a postříkejte rostliny tak, aby byly pokryty všechny nadzemní části i půda pod nimi, přičemž zvláštní pozornost věnujte spodní straně listů, stonků a plodů. Ošetření opakujte každých 10 až 15 dní, abyste udrželi jeho účinnost. A v případě potřeby přidejte na záhon i hnojiva s obsahem draslíku, o kterých se už Chalupáři-Zahrádkáři také zmiňovali.

Jak se o své papriky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články