Bohatou sklizeň paprik v roce 2023 zařídí hořčičný prášek s popelem

Pokud stále hledáte osvědčené recepty na levná přírodní hnojiva, zkuste tentokrát do popelu přimíchat hořčičný prášek.

Bohatou sklizeň paprik dodá obyčejný hořčičný prášek s popelem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Papriky jsou během vegetace náchylné k různým infekčním chorobám. Jednou z hlavních příčin těchto potíží je nedostatečné střídání plodin na pozemcích. Pro boj s těmito problémy však existuje jedno efektivní řešení, které se osvědčilo i při podpoře zdravých rostlin paprik a zajištění bohaté úrody: kombinace hořčičného prášku a popela.

Proč právě prášek z hořčice

Hořčičný prášek je přírodní fungicid, který pomáhá předcházet houbovým chorobám a v případě potřeby je dokáže také potlačovat. Navíc obsahuje i některé prospěšné živiny – zejména dusík, fosfor a draslík, ovšem lze v něm nalézt i vápník, hořčík, železo, zinek a další. A dřevěný popel poskytuje paprikám všechny základní živiny pro podporu růstu a vývoje. Společně vytvářejí účinnou kombinaci, která posiluje imunitní systém rostlin a jako bonus také napomáhá obnově půdy. Navíc bylo prokázáno, že tato metoda zvyšuje výnosy paprik až o 30 %.

Jak aplikovat hořčici a popel

Při aplikaci tohoto ošetření postupujte podle následujících kroků:

  • Začněte smícháním hořčičného prášku a popela v poměru 1:2. Máte-li například 100 g hořčičného prášku, budete potřebovat 200 g popela.
  • Směs hořčičného prášku a popela důkladně promíchejte, dokud se dobře nespojí.
  • Směs zřeďte ve vodě. Doporučené dávkování je obvykle jedna polévková lžíce směsi na litr vody.
  • Naředěný roztok přelijte do konve.

Pro aplikaci tohoto ošetření zvolte klidný a suchý den. Vyhněte se větrnému počasí, abyste zabránili odnášení roztoku od rostlin. Své papriky pak zalijte tak, aby byla půda důkladně provlhčena. Pokud chcete roztok použít jako postřik proti chorobám, pak ředění zvedněte přibližně po pětinu, přecezený roztok přelijte do rozprašovače a dbejte na to, aby byly pokryty všechny nadzemní části paprik i půda pod nimi. Zvláštní pozornost věnujte spodní straně listů, stonkům a plodům.

Zralá paprika červená iZdroj fotografie: Pixabay

Jak často aplikaci provádět

Ošetření opakujte každých 10 až 15 dní, aby se zachovala jeho účinnost. Nejlepší je aplikovat roztok 2 až 3 hodiny před deštěm nebo zavlažováním, a to v časných ranních nebo večerních hodinách, kdy je slunce nízko, ale je ještě dostatek času na to, aby listy před setměním oschly. Pro maximalizaci účinnosti ošetření je vhodné rostliny papriky nejprve ořezat (zbavte je všech napadených a postižených částí) a teprve poté přistoupit k aplikaci. Tím se zabrání kontaminaci otevřených ran a sníží se riziko šíření infekcí.

Jen samotné hnojení těmito prostředky však ke spokojenosti paprik nestačí – mělo by se používat v kombinaci s dalšími osvědčenými zahradnickými postupy. Jde především o pravidelné zalévání, dostatečné vystavení slunečnímu záření a udržování vyváženého profilu živin v půdě. Všechny tyto faktory jsou rovněž pro celkovou pohodu paprik nezbytné a bez nich se opravdu bohaté úrody nedočkáte. A v případě potřeby přidejte na záhon i hnojiva s obsahem draslíku nebo dalších potřebných látek.

Jak se o své papriky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články