I téměř mrtvá rajčata, okurky a papriky začnou růst, vše zařídí kvasnice, med a voda

Pokud se vám nepozdává, jak vaše rajčata, papriky nebo okurky vypadají a plodí, zakročte a postavte je na nohy. Pomůže vám s tím trocha droždí a kapka medu.

i Zdroj fotografie: Canva
                   

Mezi nejpopulárnější plodovou zeleninu na českých zahradách patří bezesporu rajčata, okurky a papriky. Při jejich pěstování je nezbytné dbát na pravidelnou zálivku, ochranu před škůdci a hnojení. Plodová zelenina je totiž náročná na živiny (jde o tzv. zeleninu první trati) a bez přihnojování se u ní velké úrody nedočkáte. Modré z nebe rajčatům, okurkám i paprikám snesete, dopřejete-li jim hnojení kvasnicemi.

Hnojení kvasnicemi přináší řadu výhod

Droždí je zdrojem řady živin, vitamínů skupiny B a prvků jako hořčík, vápník, fosfor nebo draslík. Ty dokáží podpořit nejen lidské zdraví, ale i kondici rostlin. Draslík a fosfor se podílí na kvetení a nasazování plodů, hořčík podporuje tvorbu chlorofylu a vápník zaručí, že plody zeleniny nebudou trpět nekrózou květního konce. Kvasnice navíc obsahují spoustu užitečných mikroorganismů, které podpoří zdravý půdní život. Hnojení kvasnicemi je tedy ideální v případě, kdy se snažíte o ekologické a udržitelné pěstování.

K bohaté úrodě díky kvasnicové zálivce

Hnojit za pomoci droždí můžete formou zálivky. Sáček sušeného droždí (cca 10 gramů) rozpusťte v jednom litru teplé vody. Přidejte jednu polévkovou lžíci medu a promíchejte. Poté nechte směs 30 až 40 minut pracovat, dokud kvasnice nevytvoří na povrchu čepici – tak poznáte, že je směs připravená k použití. Jeden šálek vzniklého koncentrátu zřeďte 10 litry vody a hotovým roztokem zeleninu zalejte – na každou rostlinu vystačí objem o velikosti jedné sklenice. Hnojení kvasnicemi provádějte vždy jednou za měsíc.

Sklizeň paprik a rajčat iZdroj fotografie: OakleyOriginals / Creative Commons / CC BY 2.0

Postřikem z droždí zabráníte plísním

Kromě toho, že jsou kvasnice skvělým zdrojem živin, slouží i jako účinný přírodní fungicid. Postřikem z droždí tak můžete ochránit rajčata před plísní bramborovou nebo šedou hnilobou a okurky před padlím. Rozpusťte 100 gramů droždí v 10 litrech vody a vzniklou tekutinou rostliny postříkejte. Přidat můžete i půl litru mléka nebo kefíru, které mají také protiplísňové účinky. Kvasnicový roztok bude jako prevence houbových chorob ale fungovat i bez nich.

Vše o pěstování okurek od výsevu po sklizeň

Jaká hnojiva pro plodovou zeleninu užíváte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články