Žádné hnojivo neposílí rostliny tolik, jako tyto „bramborový odpady“. Náramně vyživí i ovocné keře a zeleninové záhony

                   

Bramborové slupky obsahují řadu prospěšných vitamínů a minerálů. Pokud se je naučíte využívat jako perfektní hnojivo, vyživí celou zahradu a vy jako bonus také ušetříte. Hodí se pro okrasné rostliny i pro užitkové plodiny. Stačí si jen vybrat správný způsob jejich použití – není to vůbec těžké.

Co obsahují bramborové slupky

Najdeme v nich mnoho vitamínů, minerálů a látek, které rostliny přímo milují. Jde například o draslík, hořčík, fluorid, zinek, fosfor a nejrůznější polysacharidy. Jejich využití není vůbec těžké – stačí vsadit na prověřené postupy a praktiky od zkušených zahradníků. Pusťme se tedy do toho!

1) Vylouhované bramborové slupky

Své zbytky z kuchyně po loupání brambor jednoduše vložte do vhodné nádoby a zalijte vodou. Nechte louhovat přibližně dva nebo tři dny (celý proces by se měl odehrávat na světlém a teplém místě, urychlí ho to). Nakonec tekutinu přeceďte a smíchejte s vodou v poměru 1:3. Hotový roztok je určen k okamžitému použití.

2) Odvar z bramborových slupek

Rychlejším způsobem přípravy hnojiva je odvar z bramborových slupek. Budete potřebovat zbytky a slupky z 5–6 velkých brambor. Nakrájejte je na menší kousky a zalijte vodou ve vhodném hrnci. Musí být zcela ponořené. Vařte několik minut, odstavte z plotny a po vychladnutí použijte jako zálivku (řeďte v poměru 1:1).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

3) Voda z brambor jako hnojivo

Ještě jednodušší hnojivo si můžete připravit z vařených brambor, nesmíte je ovšem při přípravě solit. Pokud tento krok vynecháte, pak můžete použít scezenou a vychladlou vodu k přímému pohnojení jakýchkoliv rostlin. Stačí ji používat jednou za dva týdny, obsahuje totiž velké množství živin.

4) Hnojivo z bramborových a banánových slupek

Stejně jednoduchým způsobem si můžete vyrobit i hnojivo z bramborových a banánových slupek. Stačí vzít asi 300 gramů od obou druhů a rozemlít je v mixéru. Následně je přesypte do vhodné nádoby a zalijte studenou vodou tak, aby byly zcela ponořené. Nechte vyluhovat 2 až 3 dny. Poté hnojivo propasírujte přes síto a na jeden díl přidejte čtyři díly vody. Nakonec použijte jako zálivku.

5) Sušené slupky pro hnojení

Bramborové slupky si můžete i usušit pro další použití. Stačí je nechat na vhodném místě vysušit. Poté je rozdrťte na prášek a ten přesypte do těsnící nádoby. V případě potřeby pak sušené bramborové slupky jednoduše nasypte na povrch půdy, a nakonec své rostlinky dobře zalijte vodou.

Jak hnojíte rostliny na zahradě vy?

Jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze slupek z banánu
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články