Bylinky pro hubnutí a hormonální rovnováhu po padesátce, jež opravdu pomohou

                   

Jakmile tělo začne procházet změnami spojenými se stárnutím, projevuje se to mnoha různými nepříjemnostmi. V případě menopauzy se jedná například o návaly horka, prudké změny nálad či přibírání na váze. I samotné hubnutí je v pokročilejším věku komplikovanější, protože organismus zkrátka již nepracuje tak výkonně a efektivně jako dříve. Pro pomoc se však naštěstí nemusíte obracet na léky, ale pomohou i přírodní bylinky.

Využijte bylinky pro vyrovnání se s tělesnými změnami

Mezi známé bylinky, jež jsou doporučovány na ženské problémy včetně nepříjemného přechodu a menopauzy, rozhodně patří kontryhel. Ten pomáhá bojovat proti infekcím a reguluje hormonální procesy v ženském těle. Umožňují mu to vlastní rostlinné hormony, které mají potřebné účinky pro zmírnění nadměrného pocení, nervozity i nespavosti.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Další obyčejnou luční bylinkou, z níž si hravě dokážete připravit chutný čaj či silnější výluh, je jetel luční. Ten obsahuje fytoestrogeny, které jsou určitou náhradou klasického ženského estrogenu. Může tak rovněž pomoci v boji proti nežádoucím projevům při přechodu. Zároveň dokáže fungovat jako prevence řídnutí kostí, což je značný problém spojený právě s úbytkem tohoto hormonu.

Šalvěj a kopřiva

Mezi další prospěšné byliny, jež oceníte především v pozdějším věku, patří šalvěj. Poznáte ji podle typického aromatu i krásných fialových květů, které lákají motýly, včely a čmeláky. Má poměrně silné antibakteriální účinky a reguluje nadměrné pocení. Může pomoci také při nadýmání nebo s odstraněním lupů ve vlasech.

iZdroj fotografie: Canva

Kopřivu najdete snad v každém příkopu či lese a na okrajích zahrádek. Není však pouze obyčejným plevelem, protože má celou řadu pozitivních účinků. Obsahuje minerály, vitamíny a bílkoviny. Je vhodná pro osoby s nedostatkem železa a pro podpoření funkce vaječníků. Rovněž má močopudné a přirozeně detoxikační účinky na tělo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články