Čaj, káva i odřezky z ovocných keřů: Přísady, kterými lze zlepšit kompost

Aby byl váš kompost opravdu výživný a dodal zahradě vše, co potřebuje, musíte se o něj správně starat. Pomohou i různé kuchyňské zbytky.

Jak vyrobit hnojivo z kuchyňských zbytků i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kompostování je ekologický a udržitelný způsob, který nám umožňuje přeměnit kuchyňský a zahradní odpad na půdu bohatou na živiny. Mnozí z vás jistě znají tradiční složky kompostu, jako jsou zbytky ovoce a zeleniny, vaječné skořápky a odřezky ze zahrady, ale já ráda používám i některé často přehlížené, přesto nesmírně cenné z kuchyně: čaj, kávovou sedlinu a také malé odřezky ovocných keřů. Má to však svá pravidla.

Čaj a kávová sedlina

Vaření ranního šálku čaje nebo kávy je pro mnohé z nás každodenním rituálem. Možná si však neuvědomujete, že zbytky čajových lístků a kávové sedliny mohou být cenným doplňkem vaší hromady kompostu. Důvodů je hned několik.

  • Čaj i káva jsou bohaté na dusík, který je pro kompostování klíčový. Materiály bohaté na dusík jsou zdrojem bílkovin pro mikroorganismy, které rozkládají organické látky v kompostu. Podle studie z Italské univerzity Modena Reggio Emilia, se pro pěstování rostlin navíc hodí opravdu perfektně.
  • Kávová sedlina je mírně kyselá. To může pomoci vyrovnat pH vašeho kompostu, zejména pokud máte hodně zásaditých materiálů, jako je dřevěný popel nebo suché listí (to však můžete skvěle kompostovat i v plastových pytlích, jak jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři uvedli nedávno). „Tenhle návod jsem vyzkoušel a fakt je to tak rychlé, jak to vypadá,“ napsal nám do redakce Tomáš L. ze Dvora Králové nad Labem. Sedlina také dokáže absorbovat a zadržovat vlhkost v kompostu, čímž pomáhá rychlejšímu procesu jeho zrání.

Chcete-li do kompostu přidat čaj a kávovou sedlinu, jednoduše je tam vhoďte. Nezapomeňte však, že nesmí obsahovat mléko, smetanu nebo cukr, protože tyto přísady nejsou pro kompost vhodné. Mimochodem cukr je možné použít pro hnojení rostlin napřímo – podle webu Zahradkarskaporadna.cz jim dodá potřebnou energii a podpoří je v jejich růstu. Stačí ho jen rozmíchat s vodou, jak jsme již na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Ovocné zbytky a slupky

Zbytky ovoce, včetně slupek, jádřinců a semen, jsou často považovány doslova za kompostové zlato. Jsou totiž bohaté na živiny a vitamíny a dodají vašemu kompostu rozmanitost mikroživin, které si rostliny zamilují. Navíc se rychle rozkládají, což může urychlit proces kompostování. A stejné je to i s malými odřezky zejména mladých výhonů ovocných stromů a keřů – i ty lze do kompostu jen a jen doporučit.

Neničte si zbytečně kompost iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byl váš kompost ten nejlepší v celém okolí, musíte do něj přidávat ty správné složky

Před přidáním do kompostu je však nutné je nakrájet nebo rozdrtit, protože rozklad velkých kusů může trvat déle. Vyvarujte se také přidávání zbytků ovoce, které jsou nemocné, protože by mohly do kompostu vnést choroboplodné zárodky.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o kompost?

Zdroj:
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články