Použitý čajový sáček nepatří do koše. Pomůže vyčistit podlahu a dodat jí zpět žádoucí lesk a krásu

Čajové sáčky lze použít k odstranění skvrn z podlah pomocí taninů, které jsou přirozeně obsaženy v čaji. Není to nijak těžké.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Postcol / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čajové sáčky bývají obvykle určeny jen na jedno použití – podruhé uvařený čaj totiž nemá dostatek chuti a vůně. To ovšem neznamená, že je lze jen tak vyhodit do koše. Naopak. Pokud jim dáte šanci, mohou vám v domácnosti ještě značně prospět. Skvěle se hodí například k vyčištění podlahy.

Jak vyčistit podlahu čajovým sáčkem

Uvařte opravdu silný čaj, a to tak že na jeden šálek použijete dva čajové sáčky. Nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Poté vyjměte čajové sáčky, položte je přímo na skvrnu na podlaze a pevně je přitlačte, aby se místo zcela pokrylo čajem. Čajové sáčky nechte na skvrně působit alespoň 30 minut nebo déle, pokud je skvrna obzvlášť odolná. O čištění se postarají taniny, které dokážou zlikvidovat i opravdu odolné nečistoty a uvolnit je od podkladu.

Po uplynutí stanovené doby odstraňte čajové sáčky a otřete místo čistým vlhkým hadříkem. Pokud je skvrna stále ještě přítomná, jednoduše opakujte postup, dokud ji zcela neodstraníte. Samotný čaj pak můžete vypít, anebo rovněž použít k čištění podlah. Jednoduše ho nalijte do vody, kterou používáte k vytírání, přidejte běžný úklidový prostředek (stačí menší množství než obvykle) a to vše použijte k vytření podlahy, uvidíte, jak krásně se bude lesknout.

Na co si dát pozor při použití čaje

Je důležité mít na paměti, že tento proces funguje nejlépe na tmavých podlahách, a to zejména u dřevěných a keramických dlaždic. Na těch světlých se tato aplikace spíše nedoporučuje, protože silný čaj může dřevo nebo dlaždice nehezky ztmavit. Z toho důvodu doporučujeme nejdříve vyzkoušet tento nápad na nějakém nenápadném místě před tím, než se ho rozhodně použít na větší skvrny na podlaze.

Je důležité mít na paměti, že tento proces funguje nejlépe na tmavých podlahách, a to zejména u dřevěných a keramických dlaždic. Na těch světlých se tato aplikace spíše nedoporučuje, protože silný čaj může dřevo nebo dlaždice nehezky ztmavit. Ti z toho důvodu doporučujeme nejdříve vyzkoušet tento nápad nejdříve na nějakém nenápadném místě před tím, než se ho rozhodně použit na větší skvrny na podlaze. iZdroj fotografie: Depositphotos

Další využití čajového sáčku v domácnosti

Samotné čajové sáčky lze použít i k čištění mnoha dalších znečištěných povrchů (dřevěný nábytek, okna, zrcadla apod.). A uplatní se i při pohlcování pachů. Použité čajové sáčky jednoduše vložte do bot nebo do lednice, aby absorbovaly všechny nežádoucí pachy. Větší efekt budou mít, pokud je předtím vysušíte.

Hodit se vám však mohou třeba i při péči o pleť, a to jako pleťové tonikum. Zejména černý čaj je vhodný pro zmírnění otoků a zarudnutí kolem očí. A pokud vložíte použité čajové sáčky do vany se svou relaxační koupelí, mohou vám poskytnout relaxační a uklidňující zážitek a zároveň vyživí a ozdraví pokožku.

Čajové sáčky pro rostliny

Pokud necháte čaj ještě jednou vylouhovat ve vodě, můžete vzniklý odvar použít jako zálivku pro rostliny. Taniny v čaji totiž působí jako přírodní fungicid. Při častém použití také dokážou okyselit půdu, takže se skvěle hodí jako životabudič pro kyselomilné rostliny jako jsou borůvky, azalky a hortenzie. Skvěle se samozřejmě uplatní i v kompostu, do kterého dodají mnohé cenné živiny.

Jak využíváte použité čajové sáčky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články