Nejen efektivní hnojivo, ale i pesticid. Čedičová moučka jako zahradnický pomocník

Nahraďte chemická hnojiva a pesticidy přírodními přípravky a zlepšete celkové zdraví své zahrady. V péči o rostliny vám skvěle poslouží trochu čedičové moučky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zkušení zahradníci vědí, jak prospěšné je používat na zahradě čedičovou moučku. Někteří však dodnes o jejich skvělých vlastnostech nemají ani ponětí. Tento bílý prášek je ve skutečnosti nejen vynikajícím hnojivem, ale funguje také jako přírodní pesticid. Tato rozemletá vulkanická hornina je bohatým zdrojem oxidu křemičitého, železa, hliníku, hořčíku, vápníku a dalších prvků, které rostliny ke svému růstu potřebují.

Kdy používat čedičovou moučku

Nejčastěji se používá jako bezpečné a šetrné hnojivo, protože se její látky uvolňují postupně. Stimuluje růst rostlin a zajišťuje jejich zdravý vývoj. Díky ní dochází k lepší tvorbě kořenového systému, zelených částí rostlin i květů. Plody také získávají mnohem plnější a sladší chuť. Svou přítomností nijak neovlivňuje v půdě žijící organismy.

Naopak podloží rostlin obohatí o potřebné minerály a důležité stavební prvky. Pomocí čedičové moučky zlepšíte strukturu i kvalitu substrátu a vytvoříte dokonalé prostředí pro rostliny. V písčitých a lehkých půdách vám dokonce pomůže se zadržováním vody, takže budete moci snížit četnost i množství zálivky vodou. Navíc tento prášek zabraňuje šíření mikrobů a škůdců v půdě. 

Hnojení angreštu minerálním hnojivem iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy čedičovou moučku nepoužívat

Jelikož je její pH zásadité, neměli byste ji používat na místech, kde rostou kyselomilné rostliny. Vyhněte se tedy její aplikaci na záhony s vřesy, borůvkami, azalkami, rododendrony nebo brusinkami. Pokud byste jejím prostřednictvím tyto záhony ošetřili, mohli byste zpomalit nebo zcela zastavit růst a vývoj rostlin.

Jak používat čedičovou moučku

Nejsnazším způsobem je ji jednoduše přidat do kompostu, tím totiž výrazně urychlíte kompostovací procesy. Na 100 kg kompostovací hmoty přidejte 5 až 7 kg tohoto prášku. Pokud moučku nasypete na napadané rostliny, šneci a slimáci se jim příště obloukem vyhnou. Po dešti je však potřeba proces zopakovat. Lze ji také přímo nasypat na škodlivý hmyz, který díky ní nebude moci dýchat a nakonec uhyne.

Své uplatnění však má také v zimě. Jakmile chodníky a příjezdovou cestu pokryje sníh nebo vrstva ledu, nasypte na ně trochu čedičové moučky. Takto budou cesty mnohem schůdnější a bezpečnější. Snadno tak předejdete možným úrazům.

Jak používáte čedičovou moučku na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články