Stačí malá špetka do květináče a zázrak je na světě: Obyčejné koření má kouzelné účinky, kterými obelstí všechny nemoci květin a odežene škůdce

Černý pepř se nemusí hodit jen k ochucovávání jídel – velmi důležitou úlohu může sehrát i v péči o pokojové rostliny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejrůznější druhy koření patří k levným a velmi dobře dostupným pomocníkům při péči o domácnost v mnoha směrech. Černý pepř se však používá jen minimálně – mnohem větší výsadu má v tomto ohledu například bobkový list nebo rozemleté chilli papričky. A jak ho tedy použít při péči o pokojové nebo balkonové rostliny?

Černý pepř jako insekticid

Je to opravdu jednoduché. Pokud se často potýkáte s nájezdy škodlivého hmyzu, který se alespoň během některého ze svých stádií usazuje v substrátu (například mušky smutnice), přijde vám černý pepř opravdu vhod. Stačí nasypat malou špetku do květináče a všechen škodlivý hmyz se rychle odstěhuje. Zároveň tu bude působit i jako dezinfekce proti houbám a dalším nevítaným patogenům.

Bobkový list rostliny skvěle vyživí

Bobkový list je kořením s všestranným využitím. Často se používá například v kuchyni, ale málokdo ví také o jeho léčivých vlastnostech nebo o tom, co může nabídnout pokojovým rostlinám. Jde vlastně o sušený list vavřínu vznešeného (Laurus nobilis), což je menší keřík obvykle rostoucí ve Středomoří – ovšem bez problémů ho lze pěstovat i u nás.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud z něj připravíte odvar, bude velmi bohatý na vitamíny a minerály jako je vápník, hořčík nebo třeba velmi prospěšný draslík, které skvěle poslouží k pohnojení jakékoliv zeleně. A jak ho připravit?

  1. Dejte do hrnce vařit litr vody.
  2. Jakmile voda začne vřít, vložte dva bobkové listy.
  3. Přidejte půl lžičky cukru a rozmíchejte ho.
  4. Vše stáhněte z plamene a nechte odvar odstát.
  5. Studený roztok zřeďte vodou, a to v poměru 1:1.
  6. Nakonec odvar z bobkového listu přelijte do nádoby s rozprašovačem a aplikujte na rostliny jako postřik.

Jak často používat bobkový list

Postřik touto výživou by se měl opakovat každé dva nebo tři dny na jaře v létě a jednou týdně během zimy – samozřejmě podle okolních podmínek. Pokud chcete hnojit rostliny v silném útlumu, mohli byste jim spíše uškodit než prospět.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčivé aplikace bobkového listu

Bobkový list lze ovšem skvěle použít i jako prostředek na podporu trávení a správné funkčnosti jater. Pomáhá také proti artritidě a revmatismu a zmírňuje neduhy pohybového systému. A lidová medicína také říká, že použití nálevu z mletých bobkových listů může skvěle pomoci snížit hladinu cukru, špatný cholesterol a triglyceridy v krvi. Jak připravit nálev z bobkových listů?

Sušené koření stačí rozdrtit, dát asi jednu lžičku do sklenice a zalít vroucí vodou. Vše nechte 10 minut louhovat a máte hotovo. A tento nálev lze užít i zevně jako oplach hlavy. Pomáhá totiž odstraňovat lupy, vyživuje vlasové cibulky a snižuje frekvenci vypadávání vlasů.

Jaká nevšední použití jste našli svému kuchyňskému koření vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články