I před sklizní je ještě možné česnek pohnojit. Vystačíte si s jednoduchým poměrem těch správných látek – nemůžete udělat chybu.
Pokud stále ještě máte na záhonech česnek (a není to nemožné, protože nejpozději dozrávající odrůdy se sklízejí až v polovině srpna), dost možná přemýšlíte nad tím, jak mu pomoci, aby byl co největší a nejšťavnatější. Jestliže má optimální podmínky, zbývá už jen jedna možnost – dobré hnojení.
Kdy a jak hnojit česnek
Předem je třeba říct, že pokud se do něčeho takového chcete vrhnout, udělejte to hned. Česnek by se totiž měl hnojit cca nejpozději 14 dní před sklizní. A samozřejmě platí, že čím dřív, tím líp. Ovšem zatímco první dávky hnojiva upřednostňovaly (nebo by alespoň měly upřednostňovat) dusík, s tou poslední je to přesně naopak. Dusík by se měl vynechat zcela a místo toho byste se měli soustředit na draslík a fosfor.
Čím česnek vyživit, aby dostal přesně ty živiny, které potřebuje? Namíchat si můžete svoje vlastní hnojivo z těchto složek:
- 10 litrů vody,
- 1 polévková lžíce superfosfátu,
- 0,5 polévkové lžíce močoviny
- a 1 polévková lžíce síranu draselného.
To vše smíchejte a použijte jako zálivku. Doporučujeme ji aplikovat na vlhkou půdu, jinak by mohlo dojít k poškození rostlinek česneku. A to byste zcela jistě nechtěli. Vsadit ovšem můžete i na dřevěný popel.
Jak pohnojit česnek popelem
Pokud nechcete spoléhat na specializovaná hnojiva z obchodů, která navíc bývají velmi drahá, pak si namíchejte svoje vlastní. V takovém případě použijte 2 šálky popela a ty rozmíchejte v 10 litrech vody. Popel je pro česnek skvělým pomocníkem, je pro něj totiž charakteristická vysoká koncentrace živin.
Jeho množství by přitom při hnojení česneku nemělo překročit 50 až 70 gramů na metr čtvereční. Najdete v něm přibližně:
- 33–35 % vápníku,
- 2–4 % fosforu,
- 6–10 % draslíku,
- 4–7 % hořčíku a křemík.
Co v popelu naopak nenajdete, je dusík, ale ten česnek pro svou výživu aktuálně nepotřebuje. V jiných případech se může na záhon dodat jednoduše kompostováním.