Česnek přes zimu nezmrzne, stačí přes něj hodit trochu slámy

Pokud vám vlivem velmi teplého podzimu začal česnek klíčit, nevěšte hlavu a místo toho ho proti mrazům ochraňte přírodními prostředky.

Vysazený ozimý česnek i Zdroj fotografie: Uživatel graibeard / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zimní česnek by se měl vysazovat nejlépe 1 až 2 měsíce před příchodem mrazů, aby měl dostatek času na zakořenění. Rozhodujícím aspektem jeho ochrany během zimy je však včasné použití ochranných prostředků a to zejména v případě, že vyklíčí předčasně. České odrůdy česneku (tedy ty, uzpůsobené našim podmínkám) podle webu Česnek ochranu nepotřebují. Na tu vsaďte jen ve chvíli, kdy pěstujete na záhonku nějakou tu exotiku.

Kdy je třeba zakrýt česnek

Jakmile teploty vzduchu klesnou přibližně na 5 stupňů pod bodem mrazu, je čas poskytnout těmto rostlinám potřebný úkryt. Ne však dříve. Předčasné zakrytí by mohlo vést k přehřátí, což by způsobilo předčasné klíčení a následnou náchylnost k chorobám. Naopak při opožděném provedení hrozí, že česnek bude vystaven poškození mrazem, což v konečném důsledku povede k jeho úhynu,“ radí pěstitel a náš čtenář Petr N. z Kosiček.

Vhodné materiály, které dobře izolují

K zakrytí česneku se používají různé materiály, z nichž každý slouží jako izolační vrstva chránící rostliny před silným chladem a výkyvy teplot, jak informuje web Farm-cs.desigusxpro. Mezi nejčastěji používané materiály patří sláma, seno, listí a rašelina, přičemž každý z nich má při ochraně česneku v zimních měsících jiné výhody.

  • Sláma nebo seno, vrstvené v tloušťce 10 až 15 cm, vytváří vzdušnou bariéru, která česnek izoluje před mrazem a teplotními výkyvy.
  • Listí je bohaté na živiny, které se postupně vyluhují do půdy, a jako bonus tvoří ochrannou vrstvu kolem rostlin. Použijte vrstvu o tloušťce 15 až 20 cm.
  • Rašelina, známá svými antiseptickými vlastnostmi, které brání růstu plísní, se využívá jako mulč nebo podkladová vrstva pod jiné krytiny. Vrstva 5 až 10 cm by měla stačit.
Výsadba česneku před zimou: 2 tajemství dobré sklizně

5 míst, kde nemůžete zasadit zimní česnek: Nesmí jít o nízké místo nacházející se ve stínu

Kromě těchto materiálů je možné použít kupovaný ochranný kryt, například specializovanou tkaninu nebo plastovou fólii, která chrání česnek před větrem, sněhem a deštěm. Kryt však vždy upevněte pomocí kůlů nebo kamenů, které zabrání jeho odfouknutí silným větrem. Nebudete ho potom muset honit po celé zahradě, jak se to jednou povedlo mě.

O hnojení okurek v srpnu se postará draslík a hořčík v popelu iZdroj fotografie: Pxfuel
Pokud je velmi teplý podzim, jako tomu bylo letos, může zasazený česnek začít na záhonech klíčit – aby přežil zimu, potřebuje slámu

Kdy česnek zase osvobodit

Odstranění ochranného krytu je třeba pečlivě načasovat na začátek jara, kdy se teploty ustálí kolem 5 °C. Při předčasném odstranění hrozí, že česnek bude vystaven možnému poškození mrazem, zatímco zpoždění by zase mohlo vést k udušení a rozkladu rostlin.

Během odstraňování opatrně uvolněte výhonky česneku z použitého materiálu a odstraňte případný plevel nebo nečistoty, které se tu během zimy mohly nahromadit. A pokud jste výsadbu česneku ještě nestihli, nezoufejte. Jde to totiž provést i v prosinci. I o tom jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři informovali. K ruce si pak rozhodně vezměte manganistan, pomůže vám proti chorobám.

Jak se o vysazený česnek staráte v zimě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články