Pokud si chcete uchovat česnek po opravdu dlouhou dobu, pak se inspirujte našimi předky. Jejich techniky perfektně fungují i dnes.
Česnek všechny hospodyňky i vyznavači alternativní medicíny přímo milují (nebo přinejmenším uznávají jeho schopnosti) – a není divu. Jeho všestrannost a zdraví prospěšné vlastnosti mu zajistily zasloužené místo v kuchyních i domácích lékárnách po celém světě. Abyste však jeho čerstvost a prospěšnost plně docenili, musíte ho také správně skladovat. Ať už jste zkušený zahrádkář, milovník lidových receptů nebo vášnivý kuchař, měli byste si k ruce vzít manganistan draselný. Budete překvapeni, co dovede.
Jak zacházet s česnekem po sklizni
Se sklizenými česnekovými palicemi zacházejte opatrně a vyhněte se prudkému otřepávání nebo seškrabávání nečistot, jak informuje web TopRecepty. Je důležité ponechat česnek neporušený, protože živiny ze stonku se během následujících 4 až 6 týdnů přesunou do cibule. Tento přirozený proces obohacuje chuťový profil stroužků a přispívá k prodloužení doby skladování. S uložením česneku tedy nikdy nespěchejte – místo toho se na zahradě věnujte jiným činnostem. Vyplatí se vám to, za to vám ručíme.
Vždy se také musíte vyhnout skladování česneku v prostředí s vysokou vlhkostí, například v chladničkách s otevřenými přihrádkami na zeleninu, jak radí web iReceptář. Pro zachování kvality česneku je zásadní suché prostředí – například sklep nebo spíž. Ovšem proti plísni ho můžete ochránit – jednoduše ho namočte do slabého roztoku manganistanu draselného (na 10 litrů vody postačí jedna zarovnaná lžička). Po 20 minutách palice vyjměte a nechte vysušit – nic víc podle mých zkušeností není třeba.
Teplotní stabilita: Ideální prostředí
Chcete-li prodloužit trvanlivost česneku, skladujte jej na temném, chladném a suchém místě se stálou teplotou. Optimální teplota pro skladování česneku se pohybuje v rozmezí 12 až 15 stupňů Celsia. A myslete také na správnou cirkulaci vzduchu. Ideální skladovací prostředí vám v tomto ohledu nabízejí zejména různé proutěné koše, síťované pytle nebo zavěšené pytle. Ty podporují volné proudění vzduchu kolem hlaviček česneku, takže brání jejich napadení patogeny. Vyhněte se naopak plastovým nádobám, protože brání potřebné cirkulaci vzduchu.
Pokud česnek při sklizni nezbavíte stonků (což byste stejně v prvních týdnech dělat neměli kvůli přesunu živin – viz výše), pak před vámi leží ještě jedna možnost: Česnek jednoduše svažte do svazků po 8 až 10 kusech a zavěste ho pod strop. I tady bude mít perfektní podmínky, kterém mu umožní vydržet v perfektní kondici řadu měsíců. A vy navíc nebudete muset shánět vhodné skladovací nádoby.
Ošetření po sušení česneku
Nad skladováním česneku se vznáší hrozba napadení houbami. Chcete-li ochránit svou sklizeň, zvažte použití fytocidních rostlin, jako je šalvěj, máta nebo vratič. Prokládání cibulí česneku těmito rostlinami odrazuje nejen plísně, ale také třásněnky a další škůdce. Pravidelně také uskladněný česnek kontrolujte a pátrejte po tom, zda nevykazuje známky měkkých míst, plísní nebo jiného poškození. Postižené stroužky (nebo ještě lépe celé palice) neprodleně odstraňte, abyste zabránili rozšíření patogenů na celou uskladněnou úrodu.
Chalupáři-Zahrádkáři doporučují také skladování v mrazáku (které kromě výdrže podpoří i jeho chuť) nebo staré dobré opalování kořenů.