Česnek vydrží klidně celý rok, stačí zapálit jeho kořeny

Česnek, který uskladníte na podzim, vám může v perfektní kondici vydržet celý rok – musíte si to jen pojistit šikovnou technikou našich předků.

Česnek po sklizni v přepravce i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Česnek, blízký příbuzný cibule, pažitky a pórku, si získal uznání nejen jako všestranná kulinářská surovina, ale i jako šikovný léčebný prostředek lidové medicíny. Bývá často označován za přírodní antibiotikum a díky svým silným antibakteriálním, antivirovým a protiplísňovým účinkům představuje také cenného spojence v boji proti různým onemocněním, jak informuje web iReceptář. Jak ho však správně uskladnit, aby vydržel opravdu dlouho?

Jak správně skladovat česnek

Česnek se doporučuje skladovat v dobře větraných bednách. Základní tradiční metoda uchovávání však zahrnuje jednu poněkud netradiční techniku – zapálení jeho kořenů. Tato technika totiž velmi jednoduše pomáhá prodloužit jeho trvanlivost. Jemným opálením suchých kořenů zápalkou můžete snížit riziko zkázy a prodloužit jeho použitelnost až na jeden rok. Buďte však opatrní a provádějte tento postup obezřetně, abyste předešli případným nehodám. Existují však i další šikovné tipy pro uskladnění česneku.

9 zlatých pravidel podzimní výsadby česneku. Stačí se jich držet a vaše úroda bude v příštím roce opravdu bohatá

  • Svázání česneku: Česnek lze svázat do svazku a pověsit na suchém a větraném místě. Tento způsob umožňuje vzduchu proudit kolem a pomáhá zabránit plísním.
  • Sítě nebo koše: Tuto plodinu lze také uskladnit ve sítích nebo koších z přírodních materiálů, které umožňují vzduchu cirkulovat a chrání ho před přímým slunečním zářením.
  • V suchých a dobře větraných prostorech: Skladování česneku na suchém a větraném místě může prodloužit jeho trvanlivost.
  • V papírových pytlích: Česnek lze skladovat i v papírových pytlích, které umožňují ničím neomezený průchod vzduchu a zároveň ho chrání před světlem.

Vždy je však důležité česnek skladovat především na suchém místě mimo přímé sluneční světlo, aby se zabránilo plísním a prodloužila se jeho trvanlivost. Chalupáři-Zahrádkáři také otestovali skladování česneku v copech nebo jeho uzavření do skleněné nádoby.

Aby vám česnek vydržel ve spíži opravdu dlouho, měli byste si osvojit jednu velmi efektivní techniku uskladnění. iZdroj fotografie: David Pursehouse / Creative Commons / Attribution 2.0
Aby vám česnek vydržel ve spíži opravdu dlouho, měli byste si osvojit jednu velmi efektivní techniku uskladnění

Jak česnek snadno oloupat

Usnadnit si však lze podle informací z webu Recepty i využití uskladněných palic. Jednoduše rozlomte cibulku na jednotlivé stroužky a plochou stranou nože jemně přitlačte na každý z nich. Poté lze opatrným řezem v horní části slupku zcela bez námahy odstranit. Vyzkoušela jsem to a můžu potvrdit, že jednodušší už to opravdu být nemůže.

Jaké triky máte na skladování a používání česneku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články