Česnekové slupky nemají v koši co dělat: Nedoceněné zlato vyživí každou pokojovou rostlinu

Česnekové slupky obsahují řadu prospěšných živin, a přitom jsou stále ještě nedoceněným zlatem. Naučte se je využívat.

i Zdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnek je oblíbenou zeleninou, používanou jako přísada do mnoha pokrmů. Nicméně, co děláte se slupkami, když jste hotovi s přípravou jídla? Většinou je vyhodíte do koše – to je ovšem škoda, protože slupky z česneku jsou vynikajícím přírodním prostředkem pro péči o zahradu.

Ochrana rostlin před škůdci

Slupky z česneku obsahují silice, které fungují jako přírodní repelent a mohou pomoci ochránit vaše rostliny před škůdci, jako jsou mšice a svilušky. Jednoduše můžete slupky rozdrtit a rovnoměrně je rozprostřít kolem vašich rostlin, aby škůdci zmizeli.

Hnojení rostlin česnekovými slupkami

Slupky z česneku jsou také bohaté na dusík, draslík a fosfor, které jsou pro rostliny důležité. Můžete je použít jako přírodní hnojivo. Rozdrcené slupky můžete rovnoměrně rozložit kolem rostliny a zapracovat je do půdy. Tím pomůžete zlepšit zdraví zeminy a zvýšit úrodnost.

Česnekové slupky jsou stále ještě nedoceněným zlatem iZdroj fotografie: Depositphotos

Česnek funguje i proti plísním

Slupky z česneku obsahují také allicin, což je přírodní fungicid. Proto je lze použít i jako přírodní prostředek proti plísním. Rozdrcené slupky je rovněž možné nechat několik dní macerovat ve vodě. Alicin uvolněný z česneku bude poté působit proti plísním.

Kompostování česnekových slupek

Pokud máte zahradu, můžete slupky z česneku přidat do kompostu. Díky vysokému obsahu dusíku pomohou urychlit rozklad ostatního materiálu v kompostu a zvýšit kvalitu kompostu. Obsahují totiž stopové prvky, jako je měď, železo, zinek a mnoho dalších. Tyto prvky jsou nezbytné pro správný růst a vývoj rostlin a v kompostu vám tedy rozhodně udělají skvělou službu.

Ochrana před nenechavými zvířaty

Slupky z česneku mohou být také použity k ochraně vašich rostlin před škodícími zvířaty. Bohatě postačí rozdrtit slupky a rovnoměrně je rozprostřít kolem rostliny, kterou chcete ochránit. Vůně česneku může odpudit některá zvířata – bohužel jen za předpokladu, že budete tuto ochrannou vrstvu opravdu pravidelně obměňovat

Česnekové slupky jsou stále ještě nedoceněným zlatem iZdroj fotografie: Pixabay

Mulčování česnekovými slupkami

Česnekové slupky lze také použít jako mulč, tedy jako vrstvu krycího materiálu, která se rozprostře na půdu okolo rostlin. Mulčování pomáhá udržovat vlhkost půdy, chrání kořeny rostlin před přílišným teplem a umožňuje postupné uvolňování živin do půdy. Aplikaci mulče přitom není těžká – stačí slupky rozemlít a použít jako mulč kolem rostlin.

Protože však slupek nejspíše nebudete mít dost, měli byste je smíchat i s jinými vhodnými materiály. Skvěle se hodí například:

  • kůra stromů
  • borové šišky
  • posekaná tráva
  • spadané listí
  • nebo dřevní štěpka.

Jak využíváte odpad ze zpracování česneku vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články