Česnek v oleji zatočí s mnoha škůdci na zahradě. Je silnější, než kupované přípravky, říkávaly naše babičky

                   

Česnek kuchyňský, vědeckým názvem Allium sativum, je stejně jako cibule a pažitka nepostradatelnou plodinou z čeledi amarylkovitých. Jedná se o rostlinu, jejíž cibule má mnoho využití. Díky látkám, které tato cibule dělená na stroužky obsahuje, má své charakteristické aroma a chuť, ale také mnoho léčivých účinků. Mezi tyto látky patří karbohydráty, saponiny a silice.  

Česnekový olej na bolest kloubů 

Česnek je přírodním analgetikem, a představuje tedy výborné řešení při bolesti kloubů. Stačí si ho namazat na bolavá místa, zakrýt je utěrkou a nechat ho působit přes noc. Účinek lze pocítit již během pár dnů, ale většího zlepšení se můžete dočkat po několika měsících. Ne každý však musí reagovat na olej pozitivně, proto je vhodné při prvním užití aplikovat na kůži jen nepatrné množství. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Na přípravu česnekového oleje je třeba 200 g oloupaných česnekových stroužků (nejlépe domácí česnek – je silnější) a rostlinný olej podle vašeho výběru. Příprava oleje je rychlá a jednoduchá. Stroužky je třeba rozemlít v mlýnku na maso, vložit je do skleněné nádoby a zalít olejem. Poté nádobu pevně uzavřete a nechte dva týdny louhovat. Během louhování směs občas protřepejte.  

Česnek zatočí s mnoha škůdci  

Postřik z kuchyňského česneku je skvělým odpuzovačem drobných škůdců, jako jsou mšice, molice a housenky. Pomůže dokonce i proti krtonožce, která by na vaši zahradu mohla náhodou zavítat. Použitím tohoto postřiku ochráníte nejen plodiny na vaší zahrádce, ale také ovocné stromy.  

iZdroj fotografie: Freepik

Na tento přípravek je potřeba 100 g česneku, 1 l dešťové vody, řepkový/olivový olej a tekuté mýdlo. Česnek nadrobno nakrájejte a zalijte olejem tak, aby byl ponořený. Směs nechejte 1-3 dny louhovat, přidejte menší množství vody a protřepejte. Nakonec přidejte mýdlo. Přeceďte a nechte týden opět louhovat a nezapomeňte směs každý den protřepat. Aplikujte 50 ml tohoto přípravku smíchaného s 1 l dešťové vody pomocí postřikovače v ranních nebo večerních hodinách.  

Postřik z česneku vám pomůže i proti plísni, mšicím nebo molicím

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články