Chcete, aby vaše myčka pracovala bezchybně? Vyvarujte se těchto 5 chyb, dělá je skoro každý a jen málokdy si to uvědomujeme

                   

Žádná moderní hospodyňka se neobejde bez výkonné myčky. Je skvělou společnicí v kuchyni, protože usnadňuje mytí nádobí. Šetří drahocenný čas i účty za vodu. Ne vždy je ale návod spotřebiče srozumitelný a při jeho obsluze může uživatel napáchat mnoho chyb, které mohou vést k nedostatečně umytému nádobí. 

Neplýtvejte vodu předmýváním  

Jestliže máte obavy z toho, že myčka neumyje všechny nečistoty, a proto předmýváte nádobí ručně, můžete od toho upustit. Spotřebič si s veškerou špínou hravě poradí. Ruční mytí vám vezme čas i peníze za vodu, a tak by pro vás už bylo výhodnější nádobí v ruce domýt a myčku vůbec nezapínat. Pro příště bude bohatě stačit, když seškrábnete zbytky z talířů.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Rozmístěte nádobí správně  

Důležitým faktorem pro efektivní umytí nádobí je jeho správné rozmístění v zásuvkách. Nože, lžičky, vidličky a vařečky umístěte do speciální přihrádky. Skládejte je za sebe v opačném směru, tak se umyjí nejlépe. Druhou zásuvku pak naplňte sklenicemi, hrnky, miskami a malými hrnci a úplně dolů dejte talíře, velké mísy, hrnce a pánve. Pokud byste postupovali jinak, mohlo by hrozit poškození některého z nádobí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nezapomeňte použít leštidlo  

Aby bylo vaše nádobí (zejména sklenice) krásně čisté a lesklo se, nesmíte zapomenout přidat leštidlo. Má mnoho výhod, protože: 

  • pomáhá smýt zbytky jídla, 
  • chrání před usazováním nečistot
  • urychluje schnutí v myčce, 
  • dodává zářivý lesk,  
  • eliminuje vznik vodního kamene. 
iZdroj fotografie: Unsplash

Účinnost leštidla spočívá v obsahu sufraktantů neboli tenzidů, které mají schopnost omezovat povrchové napětí mezi vodou a sklem. Po odpaření vody pak na nádobí nic nezůstane.  

Používejte vhodné mycí prostředky  

Než si vyberete mycí prostředek, který budete používat, zjistěte si, jak je na tom vaše voda ohledně tvrdosti. Může se totiž stát, že po umytí na nádobí zůstanou bílé skvrny. To znamená, že byste si měli pořídit přípravek, v němž je obsažen změkčovač. Když máte vybráno, je nutné dodržovat předepsané dávkování, jinak by vás mohl nemile překvapit saponátový film na nádobí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Starejte se o svou myčku  

Jednou za čas je nutné vyčistit i samotnou myčku. Zbavíte ji tak usazených zbytků jídla. Údržba je jednoduchá, stačí, když do prázdné myčky nalijete přibližně půl litru octa a zapnete program na nejvyšší teplotu. Vašemu spotřebiči také k delší životnosti pomůže, když ho nebudete přetěžovat. Vyvarujte se tedy přeplnění zásuvek, mohlo by se totiž stát, že byste museli nádobí umývat znovu.

Dělali jste některou z těchto chyb také?

https://youtu.be/4tMFfOewcYs?t=10
Myčka nádobí nemálo usnadňuje život. Už jste vybrali tu pravou?
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články