Cibule bude obří, chce to jen trochu dřevěného popela

Použití dřevěného popela je perfektní. Tato metoda nejenže podporuje větší a zdravější cibule, ale také přispívá k udržitelným zahradnickým postupům.

Vertikální způsob pěstování cibule v plastové lahvi je jednoduchý i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cibule za poslední rok v obchodech skokově zdražila – a právě proto se řada lidí rozhodla si ji letos opět vypěstovat na vlastních záhonech. A jak si pojistit obří úrodu? Postačí přírodní osvědčené hnojivo – dokáže doslova zázraky, jak informuje web Rostlinky.

Botanický přehled cibule

Cibule kuchyňská (Allium cepa) patří mezi dvouleté rostliny, běžně pěstované jako jednoletky. Řadí se do čeledi Allium stejně jako česnek nebo pór. Tyto rostliny se během jediné vegetační sezóny vyvinou ze semen v plně vzrostlou rostlinu a na konci svého životního cyklu v prvním roce vytvoří jedlou cibuli. Ale to, jak chutná, závisí na druhu.

  • Žlutá cibule: Tato cibule je nejčastěji pěstovanou odrůdou a je všestranně použitelná při vaření, protože do pokrmů vnáší rovnováhu mezi trpkostí a sladkými tóny.
  • Červená cibule: Je bohatá na prospěšné látky a nejlépe se používá syrová do salátů nebo sendvičů, aby si zachovala svou výživnou hodnotu a jemnou, nasládlou chuť.
  • Bílá cibule: Tato cibule má ostřejší chuť a tenčí, jemnější vrstvy. Často se používá v mexické kuchyni a je oblíbená pro svou křupavou strukturu.
Perfektní start zajistí cibuli použití manganistanu draselného

Cibuli se bude dařit jedna báseň, stačí ji před výsadbou ošetřit sodou

Dřevěný popel a růst cibule

Dřevěný popel je vynikajícím zdrojem draslíku, vápníku a dalších stopových minerálů, které jsou nezbytné pro zdravý růst rostlin. Při použití na zahradě může zvýšit úrodnost půdy tím, že zvýší její pH, čímž se sníží její kyselost. Tato úprava pomáhá cibuli lépe absorbovat živiny, což podporuje zdravější růst a potenciálně větší finální úrodu, jak píše web VašeKovovýroba.

Cibule preferuje mírně kyselé až neutrální pH (6,0-7,0). Pokud je půda již zásaditá, přidání dřevěného popela nemusí být prospěšné,“ radí zahradní Jan K. z Přelouče. „Dřevěný popel používejte střídmě. Obecné doporučení je aplikovat maximálně půl kbelíku na 20 rostlin. Nadměrné použití může vést k nerovnováze živin,“ radí ještě.

Aby se vaši cibuli letos dařilo opravdu skvěle, musíte jí před výsadbou dát tu správnou vzpruhu. Pomůže koupel v manganistanu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vaši cibuli letos dařilo opravdu skvěle, musíte jí před výsadbou dát tu správnou vzpruhu. Pomůže koupel v manganistanu

Načasování je důležité

Nejvhodnější doba pro aplikaci dřevěného popela je na podzim nebo v zimě. To umožňuje, aby se popel integroval do půdy a stabilizoval se ještě před další sezónou výsadby. Ovšem hodně toho zmůže i teď – jen ho musíte spojit s důkladnou zálivkou. Pokud to zvládnete, bude úroda cibule opravdu perfektní. Však uvidíte sami. A vyzkoušet můžete i tekuté hnojivo z kompostu, na které Chalupáři-Zahrádkáři také nedají dopustit.

Jak se o svou cibuli staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články