Cibuli se bude dařit jedna báseň, stačí ji před výsadbou ošetřit sodou

Aby cibuli vysazenou na záhonku opravdu nic neohrozilo, vezměte si k ruce sodu. Poslouží vám jako opravdu skvělé mořidlo

Perfektní start zajistí cibuli použití manganistanu draselného i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je podle webu iReceptář víc než jen nezbytný prostředek na pečení nebo deodorant do ledničky. Je to mnohostranný prostředek, který plní klíčovou roli v domácím zahradničení. Jedlá soda je totiž známá svými mírnými protiplísňovými vlastnostmi a účinně brání chorobám, které cibuli obvykle sužují, čímž vytváří předpoklady pro zdravou vegetační sezónu.

Jak na namáčení cibule do sody

Abyste cibuli připravili na náročný pobyt na záhonku, musíte vytvořit namáčecí roztok, který zvýší její odolnost již od samého počátku,“ napsal do redakce Chalupáři-Zahrádkáři zahradník Milan M. ze Lhoty pod Libčany, který nám na e-mail i návod na osvědčené hnojení jahod cukrem. A přidal i recept. „Rozpusťte 1 lžičku jedlé sody v 1 litru teplé vody (cca 45-60 °C).

Cibule sazečku

Jak si vybrat kvalitní cibuli sazečku: Důležitý je velikost a tvar, čím větší, tím lepší

Teplo vody napomáhá úplnému rozpuštění sody a aktivuje její vlastnosti. Cibulky ponořte do roztoku asi na 30 minut. Poté osušte a vysaďte jako obvykle.“ Jedlá soda mírně mění pH půdy v okolí cibulí, což může odradit některé běžné škůdce a vytvořit příznivější prostředí pro růst vaši budoucí úrody.

Co si ještě pohlídat

K namáčení vybírejte vždy zdravé a silné cibule, jak radí web Che Supermg. Cibule, které jsou poškozené, příliš malé nebo vykazují známky hniloby (např. měkkost nebo změna barvy), vyřaďte. Zdravé cibule mají pevnou strukturu a stejnoměrnou barvu. Více se tomuto tématu už Chalupáři-Zahrádkáři věnovali a za jeho úspěšnost se zaručujeme.

Cibuli sazečku namočte do vody se sodou, bude se jí pak dařit skvěle iZdroj fotografie: Depositphotos
Cibuli sazečku namočte do vody se sodou, bude se jí pak dařit skvěle

Správná výsadba cibule na záhon

Ošetřené cibule zasaďte do dobře připravené půdy, která je kyprá a úrodná. Uložte je do takové hloubky a vzdálenosti, aby měly dostatek prostoru pro růst. A nezapomeňte ani na pravidelné zalévání, pletí a kontrolu výskytu škůdců. I přes ochranný start, který cibule získala po namočení do jedlé sody, totiž může být náchylná k napadení různými patogeny.

Jaké jsou vaše triky pro správnou výsadbu cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články