Jahody porostou jedna báseň, stačí je v dubnu pohnojit cukrem

Cukr se může při správném používání ukázat jako opravdu skvělý zahradnický pomocník. Skvěle například podpoří úrodu jahod.

Vysoký výnos jahod je na dosah i Zdroj fotografie: Plant Chicago / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
                   

Jahody, lahodné klenoty zahrady, vyžadují pozornost a péči, aby odhalily svůj plný potenciál. Duben představuje kritické období jejich pěstování – je totiž třeba myslet mimo jiné i na správné hnojení, jak radí i web ZahrádkářskáPoradna.

Jak hnojit jahody cukrem

Není však třeba vždy sahat po chemických hnojivech. Naopak – skvěle vám může pomoci docela obyčejný cukr. Jahodám totiž dodá pořádnou dávku energie, kterou po zimě potřebují. A co si připravit k ruce?

  • 1 polévkovou lžíci droždí
  • 1 polévkovou lžíci cukru
  • 1 kg hnoje

Bezúdržbový jahodový záhon: Připravte si pár PET lahví a kousek netkané textilie. Sklidíte až 45 kg jahod z 1 m² takřka bez práce

Rozpusťte droždí a cukr v 10 litrech vody a přidejte hnůj. Dobře promíchejte a směs nechte na teplém místě 3 až 5 dní za občasného míchání uzrát. Po uplynutí této doby kvašení ji sceďte a zřeďte vodou v poměru 1:10. Teď už stačí toto hnojivo aplikovat jako zálivku, jen se snažte nelít ho příliš na listy – mohou se vám na nich udělat skvrny jako mě.

Proč hnojení cukrem funguje

Kouzlo hnojení cukrem spočívá v jeho jednoduchosti a účinnosti. „Cukr při rozkladu v půdě podporuje prospěšnou mikrobiální činnost, která následně zlepšuje vstřebávání živin. Kromě toho kvasnicová složka působí jako stimulátor růstu, čímž zlepšuje vývoj kořenů a vitalitu rostlin. Tyto prvky společně vytvářejí prostředí, ve kterém jahody nejen rostou, ale i prospívají,“ radí zahradník Milan M. ze Lhoty pod Libčany, který na e-mail redakce Chalupáři-Zahrádkáři nedávno poslal třeba i návod na hnojení růží. A jaké jsou hlavní výhody tohoto hnojení pro jahody?

Proto jahodníky přes zimu zamrzají: Ohrožuje je stáří, škůdci a choroby iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud si chcete letos svou úrodu lahodných, sladkých jahod opravdu spolehlivě pojistit, vyzkoušejte zapomenuté hnojení cukrem
  • Lepší růst: Směs cukru, kvasnic a hnojiva urychluje růst a zajišťuje, že rostliny jahodníku budou silné a připravené poskytnout bohatou úrodu.
  • Odolnost vůči chorobám: Cukr posiluje imunitní systém rostlin, takže jsou méně náchylné k běžným chorobám, což je pro jahody velmi cenné, jak uvádí například web RadímeJak.
  • Zvýšená produktivita: Zdravé a silné rostliny plodí více, což vede k větší úrodě lahodných jahod.

A pokud byste chtěli svému jahodovému poli prospět ještě více,  doporučují Chalupáři-Zahrádkáři slepičí trus, bohatý na dusík, fosfor a draslík. Jde o léty prověřený recept, který rozhodně nezklame.

Péče o jahody v praxi – od prvního zazelenání až po sklizeň

Jak se o své jahody na jaře staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články