Krmení růží na jaře: Po popelu vykvetou mnohem rychleji

Dřevěný popel představuje pro zahradu doslova zásobárnu živin, ideální čas k jeho aplikaci je právě teď – a to i k růžím.

Právě teď je ideální čas na výsadbu růží, potřebují správné místo a hloubku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jarní hnojení zahrady je nezbytné pro udržení zdraví půdy a zajištění nezbytných živin pro všech užitkové i okrasné rostliny. Typ hnojiva, které v tomto období používáte, však může významně ovlivnit životaschopnost vaší zahrady. U růží je vhodné se zaměřit se na zásobování rostlin draslíkem a fosforem. A nezapomínejte ani na dusík, který podle webu The House And Homestead stimuluje růst.

Čím hnojit zahradu na jaře

Podle mých zkušeností je vynikajícím příkladem jarního hnojiva dřevěný popel, jak píší i na webu Almanac. „Jeho složení se liší v závislosti na druhu spalovaného dřeva, vždy však obsahuje cenné mikroprvky pro vaše rostliny,“ sdělil nám zahradník Milan M. ze Lhoty pod Libčany. „Pokud jím pohnojíte své růžové záhony, budete překvapeni tím, jak krásné budou. Mně osobně začnou růže vždycky po popelu růst jako splašené.“

Když růže nekvetou ani nerostou, zaměřte se na nejčastější chyby

Jak prodloužit dobu květu růží: Na podzim pomůže prostřihávání

Dalším hnojivem vhodným pro jarní použití je hned po popelu (o jeho výhodách jsme mimochodem na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno) také čedičová moučka. Toto minerální hnojivo obsahuje křemík, který vašim rostlinám prospívá nejen tím, že je chrání před chorobami, ale také pozitivně ovlivňuje kvalitu půdy.

Draslík a fosfor: Klíčové živiny pro jaro

Pokud vaše růže během předchozí sezóny špatně rostly, může být na vině nedostatek draslíku. V takových případech doporučujeme použít draselné soli, které zvýší jejich vitalitu. Naopak nedostatek fosforu v půdě se může projevit zbarvením listů. Chcete-li tomuto problému v následujícím roce předejít, zvažte právě teď použití fosforu nebo kostní moučky.

Pokud chcete mít na jaře plnou zahradu květů, pak musíte právě teď vyživit záhony tím správným způsobem – postačí dřevěný popel.
Pokud chcete mít na jaře plnou zahradu květů, pak musíte právě teď vyživit záhony tím správným způsobem – postačí dřevěný popel
iZdroj fotografie: Depositphotos

Organická hnojiva: Kompost a hnůj

Organické hnojení může zlepšit strukturu půdy, mikrobiální aktivitu a zadržování živin, což má pozitivní vliv nejenom na zeleninu, ale i na růže. A totéž platí i pro dobře uleželý hnůj (zejména kravský nebo koňský). Neměl by se však používat každý rok, obvykle se doporučuje frekvence jednou za čtyři roky.

S tímto organickým hnojením lze začít již v teď a pokračovat v něm až do konce října. Skvěle toto hnojení vyhovuje například také jahodám, což má redakce Chalupáři-Zahrádkáři potvrzeno.

Jaké úkony provádíte na zahradě během jara vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články