Do půdy přidejte popel, bude pak vyživená a vše poroste jedna báseň

Obohaťte na podzim vyčerpanou půdu dřevěným popelem a připravte ji na další sezonu. V příštím roce budete sklízet bohatou úrodu vypěstovaného ovoce i zeleniny.

hnojení popelem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podzimní dny se na zahradách nesou ve znamení poslední sklizně a přípravy na nadcházející zimu. Poslední teplé dny je proto vhodné využít k ošetření záhonů a jejich výživě. Dřevěným popelem jim dodáte velké množství potřebných látek a doplníte zásoby živin, které rostliny potřebují ke svému správnému vývoji a růstu. Ověřili jsme rady ze stránky The Spruce a použili k podzimnímu hnojení popel. Těšíme se, jaké výsledky nám to v příštím roce přinese.

Podzimní ošetření půdy

Než se pustíte do hnojení, měli byste nejprve záhony důkladně vyčistit. Zbavte se všech plevelných rostlin i zbytků plodin, které jste na místě dříve pěstovali. Pokud je necháte na místě, zvýšíte riziko výskytu škůdců. Ti mohou pod povrchem přezimovat nebo naklást vajíčka a v dalším roce likvidovat mladé sazenice. Jakmile máte hotovo, přejděte k samotnému hnojení. Jak jsme radili již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři, skvěle vám poslouží suroviny z vaší domácnosti.

Výhody používání popela

Nemusíte nutně kupovat drahá hnojiva plná nebezpečných chemikálií, jejichž dlouhodobé používání škodí životnímu prostředí i vašemu vlastnímu zdraví. Namísto toho využijte dřevěný popel jako přírodní alternativu, která je mnohem šetrnější a bezpečnější. Navíc je bohatým zdrojem draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku, mědi a dalších prvků, které rostliny potřebují k růstu. Vynikající volbou je i pro jahody, o čemž jsme rovněž psali na Chalupáři-Zahrádkáři.cz.

Krmení rajčat v srpnu, pomůže vám docela obyčejný popel iZdroj fotografie: Depositphotos

Využití popela v zahradě

Ideální je sypkou směs dřevěného popela jednoduše zapracovat do půdy v záhonech. Tato metoda je velmi efektivní a zabere vám jen zlomek času. Stačí jen vrstvu půdy nasypat na povrch a zapracovat do hloubky 6 – 8 cm. Měsíce září a říjen jsou k této práci nejlepší, protože časté srážky podpoří rozklad směsi a postupné uvolňování všech živin a prospěšných látek i do nižších vrstev, kde zůstanou uloženy až do jara.

Na 1 m2 budete potřebovat přibližně 1 – 2 kg popela, přičemž se konečné množství odvíjí od kyselosti půdy. Využít lze podle webu Hort Extension Wisc také popel po spáleném listí a klestí, který obsahuje až 30 % vápníku a 8 – 10 % draslíku a fosforu. Náš čtenář Antonín R. z Valtic potvrzuje: ,,Spadané listí pravidelně pálím a popel používám k podzimnímu hnojení už mnoho let. Půdu mám vždy skvěle připravenou na další sezonu.”

Jak využívat popel v zahradě

Čím hnojíte půdu v záhonech na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články