Jahod bude požehnaně, stačí jim na podzim dopřát popelovou svačinku

Během října je vhodné jahodníky pohnojit docela obyčejným dřevěným popelem. Dodá jim mnoho živin a jako bonus je ochrání před mrazem.

Jahody zalijte na podzim jódem, v příští sezóně vás potěší množství plodů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rostliny jahodníku, stejně jako všechny ostatní živé organismy, mají specifické výživové potřeby, které je třeba uspokojit, aby byl zajištěn jejich optimální vývoj. Podzimní přihnojování plní v životě jahodníku několik zásadních funkcí, a proto by se určitě nemělo zanedbávat.

Proč vyživovat jahody na podzim

V podzimních měsících jahodníky přesměrují svou energii z produkce plodů na posílení kořenového systému. Poskytování základních živin v tomto období zajišťuje dobrý vývoj kořenů, což vede ke zdravějším a produktivnějším rostlinám v následujícím vegetačním období. Správná podzimní výživa také pomáhá jahodám přečkat drsné zimní podmínky včetně mrazů a nízkých teplot. Odolné rostliny mají větší šanci přežít a prospívat i po skončení chladného období.

Dobře vyživené jahody jsou rovněž méně náchylné k chorobám a škůdcům. Podzimní přikrmování může výrazně posílit odolnost rostlin vůči běžným problémům, jako jsou houbové infekce a napadení hmyzem. Tyto rostliny pak mají v následujícím roce tendenci produkovat větší, sladší a šťavnatější plody, což pěstitele rozhodně potěší.

Dokonalá podzimní výživová směs

Abyste jahodám dodali příliv vitality a ochránili je před nástrahami přírody, dopřejte jim ideální podzimní hnojení směsí tabákového prachu a dřevěného popela. Co jim jednotlivé složky poskytují?

Dřevěný popel pro jahodníky

Dřevěný popel je přirozeným zdrojem důležitých živin potřebných pro růst jahod. Obsahuje fosfor, draslík, hořčík a vápník. Tyto minerální látky přispívají k silnému kořenovému systému, lepšímu kvetení a celkovému zdraví jahodníku. Kromě výživových přínosů hraje dřevěný popel také zásadní roli v prevenci chorob a zlepšování půdy.

Aby byly vaše jahodové keře i příští rok v té nejlepší kondici, potřebují správnou výživu iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byly vaše jahodové keře i příští rok v té nejlepší kondici, potřebují správnou výživu

Kromě toho je dřevěný popel známý svou schopností předcházet houbovým chorobám, odpuzovat škodlivý hmyz a zlepšovat strukturu půdy. Jeho alkalické vlastnosti pomáhají vyrovnávat pH zeminy a neutralizovat kyselé podmínky, které mohou brzdit růst jahodníku.

Výhody tabákového prachu

Tabákový prach je pozoruhodným stimulátorem růstu díky bohatému obsahu přírodních rostlinných hormonů, včetně auxinů, cytokininů a giberelinů. Tyto sloučeniny společně podporují rychlý růst rostlin, což je pro jahody zvláště prospěšné v podzimním období, kdy se zaměřují na rozvoj kořenů a celkovou vitalitu.

Během října je vhodné jahodníky pohnojit docela obyčejným dřevěným popelem iZdroj fotografie: Freepik
Během října je vhodné jahodníky pohnojit docela obyčejným dřevěným popelem

A jak vše připravit? Smíchejte dřevěný popel a tabákový prach v nádobě a zajistěte stejný poměr obou složek. Poté vše jednoduše rozhoďte na jahodový záhon a dobře zalijte. A pomůže vám i popel a pár kapek jódu.

Jak se o své jahodníky staráte na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články