Na podzim hoďte pod jahody hnůj, příští rok se jim bude dařit jedna báseň

Hnůj je pro jahody opravdu perfektní podzimní vzpruhou, musíte jim však dopřát ten dobře odleželý. Díky němu skvěle zaplodí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Než se pustíte do podzimního hnojení, je nutné dobře znát jahody a jejich požadavky. Jahody (Fragaria x ananassa) jsou vytrvalé rostliny, které vznikly díky šlechtění. Existují také lesní jahody (Fragaria vesca), které bývají menší a sladší – hnojení však můžete dopřát oběma typům stejné.

Co dopřát jahodám, aby prosperovaly

Jahody jsou odolné a přizpůsobivé, ale pro optimální růst a produkci lahodných plodů vyžadují správné podmínky:

  • Optimální zálivka: Jahody nemají rády přemokřené kořeny, proto je pro ně důležitá dobře propustná půda, aby se zabránilo hnilobě a chorobám.
  • Plné slunce: Daří se jim na plném slunci, které podporuje vývoj a dozrávání plodů.
  • Pravidelná zálivka: Důsledná a vydatná zálivka je zásadní pro správný vývoj plodů.
  • Půda bohatá na živiny: Jahody jsou náročné na výživu a pro tvorbu velkých a sladkých plodů potřebují dostatek živin. Proto je třeba na podzim staré rostliny přihnojit hnojem. Hnůj je bohatý na základní živiny v té správné formě – pro jahodníky je tedy jako stvořený.

Obsah živin v hnoji závisí na stravě zvířat a typu hnoje, ale mezi běžné prvky obsažené v hnoji patří dusík, fosfor a draslík (N-P-K) a také mikroživiny, jako je vápník a hořčík.

Výhody používání hnoje jako hnojiva

Hnůj je zdrojem živin, které se pomalu uvolňují a jahody je mohou během růstu přijímat. Tento stálý přísun živin může vést k silnému růstu rostlin a bohaté produkci plodů, kromě toho však nabídne i další výhody.

  • Zlepšuje strukturu půdy: Pomáhá zadržovat vlhkost a podporuje správné odvodňování. To je výhodné zejména v oblastech s těžkou nebo písčitou půdou.
  • Zlepšuje půdní mikrobiom: Organická hmota obsažená v hnoji poskytuje ideální prostředí pro rozvoj užitečných půdních mikrobů, kteří pomáhají rozkládat živiny a zpřístupňovat je rostlinám.
  • Dodává mírně zásadité pH: Hnůj má mírně zásadité pH, které pomáhá vyrovnávat kyselé půdy a vytváří tak ideální podmínky pro pěstování jahod.
mulčování jahod iZdroj fotografie: Piqsels
Aby se vašim jahodníkovým keříkům dařilo tak, jako ještě nikdy, musíte jim právě teď dopřát tu správnou a dobře nadávkovanou výživu

Kroky k dosažení úspěchu

V ideálním případě použijte dobře vyzrálý kompostovaný hnůj, abyste zabránili spálení jahodníků. Rovnoměrně ho rozprostřete kolem jahodníků, vyhněte se přímému kontaktu s listy a srdéčky. Pro optimální výsledek jahodníkům dopřejte vrstvu o tloušťce asi 1 až 2 cm. A nezapomeňte také na vhodné prořezávání.

Jak zazimovat jahodníky na záhonku i v truhlíku, aby za každých okolností dobře přečkaly mráz a příští rok mnohem lépe plodily

Jak se během podzimu staráte o své jahodníky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články