Bezúdržbový jahodový záhon: Připravte si pár PET lahví a kousek netkané textilie. Sklidíte až 45 kg jahod z 1 m² takřka bez práce

                   

Jahody patří na našich zahradách k velmi často pěstovaným plodinám. Nejčastěji je k vidění pěstovaná kulturní forma divokého jahodníku alias jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa), ale mnozí milovníci drobného ovoce nedají dopustit ani na jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda. Oba druhy však lze pěstovat téměř bez práce.

Záhon z fólie a PET lahví

Pěstování jahod na vyvýšeném záhonu má několik výhod. Především je neohrožuje nadměrná vlhkost, protože jednoduše odteče pryč. Bát se nemusíte ani obtížného sběru nebo pomalého prohřívání půdy. A jak si takový záhon vytvořit svépomocí? Budete potřebovat jen fólii a PET lahve. Pro začátek vybrané místo pečlivě odplevelte a pohnojte kompostem nebo přímo hnojivem pro jahody (skvělé je to granulované s postupným uvolňováním).

Ze zeminy vytvořte menší kopec. Zároveň si připravte několik plastových lahví o velikosti nejméně 1,5 litru. Ty vám poslouží k zavlažování, takže do nich nezapomeňte vyvrtat několik otvorů. Tyto lahve poté zapusťte do horní části záhonku tak, abyste mohli do jejich otevřených hrdel pohodlně nalévat vodu ze zahradní hadice nebo konve.

Fólii vybírejte opravdu pečlivě

Následně záhon pokryjte černou fólií nebo ještě lépe netkanou textilií. Nebojte se investovat do kvality – jahody totiž lze na jednom místě pěstovat řadu let a bylo by tedy kontraproduktivní vyměňovat po jednom nebo dvou letech vybrané krytí záhonu za nové. Fólii přes substrát přetáhněte a u paty záhonu upevněte třeba kameny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nyní už zbývá do ní jen vyříznout vhodné otvory a do těch zasadit sazenice jahod. Záhon dobře zalijte a máte hotovo. Ovšem víčka od PET lahví nevyhazujte – s jejich pomocí totiž můžete regulovat rychlost propouštění vody. Ne vždy je totiž třeba, aby se záhony zavlažovaly rychle. Všeobecně platí, že čím více víčko utáhnete, tím pomaleji bude voda do substrátu pronikat.

Jak používáte na své zahradě vyvýšené záhony vy?

PET lahev má mnohem více využití. Naučte se například, jak si vyrobit samozalévač na květiny
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články