Cibulové slupky nejsou odpad, na zahradě pomohou s růstem všech plodin

Slupky z cibule rozhodně nepatří do popelnice – naopak. Pokud je správně využijete, dokážou vám pomoci s péčí o zahradu.

Oloupaná cibule a slupka i Zdroj fotografie: Uživatel Shaw Girl / Creative Commons / CC BY-NC-ND
                   

Ve světě ekologicky smýšlejících zahrádkářů je důležitý každý kousek a co může být uspokojivější než přeměna toho, co je tradičně považováno za odpad, v pokladnici živin pro vaši zahradu? Například cibulové slupky jsou podle webu iReceptář doslova zlatým dolem nejrůznějších látek důležitých pro zdraví rostlin. Tyto křehké, jakoby papírové zbytky bohaté na dusík, fosfor, draslík a vápník, vám odkážou pomoci opravdu v mnoha ohledech.

Klíčové živiny a antioxidanty

Cibulové slupky obsahují významnou koncentraci základních živin, které jsou pro růst rostlin bez nadsázky klíčové. Dusík pomáhá při syntéze bílkovin důležitých pro růst, fosfor se podílí na tvorbě DNA a přenosu energie v rostlině, draslík reguluje rovnováhu tekutin a pomáhá při fotosyntéze a vápník je důležitý pro buněčnou strukturu a funkci. Kromě toho jsou cibulové slupky bohatým zdrojem quercetinu, silného antioxidantu, který zvyšuje odolnost rostlin proti škůdcům a chorobám a zároveň je chrání před oxidačním stresem, jak informuje web MagazínDoma.

Elixír z droždí a bramborových slupek znásobí úrodu každého maliníku

Domácí hnojivo z cibulových slupek

Při každém vaření posbírejte suché vnější vrstvy cibulových slupek. Skladujte je na suchém místě, dokud jich nenashromáždíte značné množství. Poté vložte asi 200 g sušených cibulových slupek do velké nádoby (neměla by být kovová – moje babička vždycky říkala, že kov ničí živiny). Zalijte je vodou a nechte je 24 hodin namočené, aby se z nich uvolnily živiny. Po namočení tekutinu přeceďte, abyste odstranili všechny pevné části. Tento koncentrovaný extrakt z cibulových slupek zřeďte vodou tak, abyste získali asi 10 litrů tekutého hnojiva.

Aby vám zásoby cibule vydržely opravdu dlouho, měli byste si jejich výdrž pojistit obyčejným kuchyňským pomocníkem iZdroj fotografie: Pixabay
Cibulové slupky rozhodně nejsou obyčejný odpad. Ba naopak – pokud je dokážete správně využít, vyživí celou zahradu

Nakonec ho použijte ve formě zálivky nebo jako listový postřik k pokrytí listů, což je obzvláště účinné pro rychlé dodání živin mladým sazenicím. A měli byste také vědět, že používání cibulových slupek alespoň dvakrát měsíčně může výrazně zlepšit strukturu půdy a přítomně živiny podporují prospěšnou mikrobiální činnost v půdě, zvyšují úrodnost, zlepšují zadržování vody, a tím zvyšují celkový zdravotní stav rostlin a samozřejmě také výnos. A vyzkoušet můžete i ověřený zahrádkářský recept s jejich použitím, o nějž se už Chalupáři-Zahrádkáři podělili dříve.

Výroba velmi jednoduchého hnojiva z cibulových slupek

Jaké máte pro cibulové slupky využití vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články