Pro okurky je domácí odpad jako dar z nebes. Starý zahrádkářský recept zařídí maximální úrodu

Okurky potřebují k tomu, aby dobře prosperovaly, množství živin. Hnojiva z obchodu nejsou potřeba, vystačíte si s pečivem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbená okurka setá (Cucumis sativus) patří mezi velmi často pěstované druhy zeleniny. Řadí se do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae)‎ a je známá tím, že potřebuje množství živin. Jde především o dusík, fosfor a draslík. A to všechno najdete v potravině, kterou běžně jíte – a leckdy ji také vyhazujete.

Hnojivo na okurky z pečiva

Pokud vaše okurky neplodí tak, jak byste si představovali, vezměte si k ruce jednoduše staré pečivo. Vezměte si bochník chleba přibližně o váze jednoho kilogramu a rozlámejte ho na kousky. Ty poté naložte do 10 litrů vody – pokud bude pečivo plesnivé, tak tím lépe, plíseň totiž dodá do hnojiva látky, které okurky ochrání před nemocemi.

Pečivo nechte jednoduše přes noc odležet ve vodě a další den tekutinu použijte jako hnojivo na své okurkové sazenice. Nemusíte ho cedit – pečivo se v substrátu dále rozloží a dodá okurkám další živiny. Vyplatí se ho však posypat tenkou vrstvou substrátu, předejdete tak možnosti vzniku plísní (tentokrát už škodlivých), které by mohly okurkám uškodit.

Jak poznat nedostatek živin u okurek

A jak zjistit, že okurky potřebují výživu? Podívejte se na jejich vzhled. Například zaschlé a zažloutlé listy okurek značí, že jim pravděpodobně chybí draslík nebo hořčík. Žloutnutí horních listů okurek pak ukazuje na nedostatek mědi a velmi často se vyskytující zelené žilkování pak znamená, že mají vaše okurky nedostatek železa nebo manganu. Jen hnojení chlebem tedy stačit nemusí a možná budete muset sáhnout i po profesionálních hnojivech z obchodu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podpořte úrodu okurek ještě jinak

Šikovný pěstitel zeleniny však nenechává o své úrodě rozhodovat jenom hnojivo. Naopak – dokáže ji podpořit i dalšími prostředky. Mezi ty nejosvědčenější patří výsadba s těmi správnými sousedskými rostlinami. A jaké jsou ty, které se hodí k okurkám?

  • cibule,
  • česnek,
  • pórek,
  • pažitku,
  • hrášek,
  • fazole,
  • kopr,
  • košťáloviny
  • a červená řepa.
Po správném pohnojení však péče o okurky ani zdaleka nekončí. Aby maximálně plodily, musíte ty salátové během růstu zaštípnout

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články