Krmení kuřat a nosnic podle věku – dodržte ho a produkce domácích vajec bude maximální

                   

Pokud doma také chováte kuřata a slepice, pak si nechte poradit s optimálním výběrem stravy. Ten se odvíjí především od věku zvířat, která chováte, a samozřejmě také od jejich počtu. Pokud jsou totiž slepice podvyživené nebo naopak vykrmené až příliš, přestanou snášet. Jídelníček by měl obsahovat všechny potřebné živiny v optimálním zastoupení. A na jaké komponenty klást důraz?

Z čeho se skládá krmivo pro slepice

V jídelníčku vašich domácích ptáků by měly být zastoupeny suché i mokré složky a samozřejmě také nejrůznější výživové doplňky důležité pro optimální vývoj vaječné skořápky.

  • Suché krmivo: obilniny a obilné směsi.
  • Mokré krmivo: tráva, zelenina, bylinky, vařené brambory apod.
  • Doplňky ke krmivu: mouka, sůl, drcené vaječné skořápky apod.

Správné frekvence krmení slepic

Pokud jste si pořídili opravdu malá kuřátka, budete je muset krmit čtyřikrát denně, aby měla vždy přísun k čerstvé potravě v optimálním množství. Později je frekvenci krmení možné snížit na polovinu. Je také velmi důležité, aby ptáci měli vždy přístup k čerstvé a čisté vodě. Umí ji opravdu rychle zanést nečistotami, proto ji pro jistotu kontrolujte několikrát denně. Jinak by se vám v chovu mohly rozšířit různé nemoci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Směs vždy připravujte těsně před podáváním. Jedině tak budete mít jistotu, že je vždy čerstvá a bez zárodku patogenů. Zejména v mokrých složkách potravy se dokážou velmi rychle namnožit patogenní organismy, jež by mohly zejména mladá kuřata nebezpečně ohrožovat. Předem si můžete namíchat nanejvýše suchou směs, vše ostatní do ní však musíte doplnit až těsně před nasypáním do krmítka.

Jak sestavit vhodné krmení pro slepice

Pamatujte si, že kuřata i slepice by měly během dne získat asi 60 % potřebných živin v obilovinách a zbylých 40 % musí tvořit zelené složky a doplňky krmiva. Obiloviny jsou pro ně totiž velmi důležité. Přijímají z nich vlákninu, vitamíny a další důležité látky. A jaké obiloviny vybrat? Volte je podle toho, jaké výživové látky obsahují.

  • Pšenice by měla tvořit absolutní základ jídelníčku. Obsahuje bílkoviny a vitamíny B a E.
  • Oves je rovněž skvělým zdrojem vlákniny, ale také vitamínů B, PP a K. Tyto látky jsou lépe využitelné při podávání spařeného zrna.
  • Ječmen nabídne perfektní poměr různých stopových prvků, doporučujeme ho umlít.
  • Kukuřice je skvělým zdrojem přírodních sacharidů, musíte ji však nasekat.
  • Jáhly obsahují především bílkoviny.

Další důležité složky potravy

Jen obiloviny však slepicím ve stravě nestačí. Pro přísun potřebných stopových prvků je vhodné slepicím nabídnout i luštěniny a slunečnicový šrot. Ze zelených složek pak patří mezi ty optimální jetel, vojtěška, salát, kopr (spíše doplňkově) a především dostatek kopřiv. Zelenou složku potravy můžete také nasekat a smísit s otrubami, nasekanou kukuřicí apod. Slepice si pak nebudou potravu tolik vybírat a sezobou vše, co jim předložíte.

Krmení slepic v zimě

Protože během chladných zimních měsíců není většina složek zelené potravy dostupná, budete muset trochu improvizovat. Lze jim nasypat seno, aby si z něj vybraly vše potřebné. A nezapomeňte ani na strouhanou kořenovou zeleninu, jako je mrkev, tuřín, řepa nebo ředkve a ředkvičky. V létě je pak možné sáhnout po cuketě nebo dýních. Vše však doporučujeme nastrouhat. Tak si slepice pochutnají téměř na všem, co jim předložíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím nikdy nekrmit slepice

Existuje však několik nebezpečných potravinových skupin, které by se v jídelníčku slepic nikdy neměly objevit. Jde především o čerstvé pečivo. Nezáleží na tom, zda se vám nepovedl chleba z domácí pekárny nebo chcete svým ptákům zkrátka a dobře přilepšit. Čerstvé pečivo musíte vždy nasušit, jinak hrozí jeho nabobtnání v žaludku a následný úhyn slepice. Zapovězeny jsou i plesnivé výrobky. Ty oslabují imunitu.

A totéž platí i pro zkaženém obilí nebo třeba fermentované potraviny (ty zhoršují trávení). Pozor si dejte i na jedovaté rostliny, a to především při sběru zeleného krmiva na louce. Mezi největší nebezpečí pro slepice patří pryskyřník prudký, vlaštovičník a pelyněk. Jedovaté jsou také zelené a naklíčené brambory (to je stejné jako pro lidi). A vhodné nejsou ani zbytky z kuchyně ve formě hodně slaných nebo sladkých potravin.

Jaké jsou vaše triky pro krmení slepic?

Podívejte se na to, jak chovat slepice v otevřeném výběhu v zahradě
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články