Geniální rada, za kterou budu babičce do konce života vděčná: Jediná surovina ze spíže okamžitě vyčistí i ten nejšpinavější dřez

Pokud chcete vyčisti dřez, lze použít řadu triků, které vám umožní obejít se i bez drahých čističů. A dřez bude zase jako nový.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

I velmi znečištěný a zašlý dřez ještě může získat svou dávnou slávu. Stačí použít jeden jediný produkt ze spíže a uvidíte, že se váš zašlý kuchyňský pomocník doslova promění před očima. Musíte však dávat pozor na správný postup, jinak si spíše ublížíte. Jak by měla vypadat dokonalá péče o dřez?

Kuchyňský olej na dřez

Věřte nebo ne, ale ztracený lesk dokáže dřezu dodat docela obyčejný olej. Stačí vzít jakýkoli, který najdete ve spíži – třeba ten řepkový nebo slunečnicový. Nejdřív dřez vydrhněte tak, jak jste zvyklí. A poté ho vyleštěte s pomocí tenké vrstvičky oleje. Dejte však pozor, aby ho příliš mnoho nezateklo dovnitř – usazený tuk by mohl časem ucpat odpad. Jakmile skončíte, uvidíte, že váš dřez opět vypadá jako nový.

Dřez vyčistí i soda a ocet

Potýkáte se kromě nehezkého vzhledu i s ucpaným odtokem? Pak vám skvěle pomůže spojení sody a octa. Dohromady jsou tyto látky účinné při prevenci hromadění zbytků jídla a samozřejmě také při odstraňování nepříjemných pachů. A jako bonus dodají dřezu lesk. Stačí z nich vytvořit pastu a tu rozprostřít na dřez nebo nalít do odtoku.

Proti rzi pomůže citron

Sáhnout můžete i po tomto oblíbeném ovoci. Pyšní se totiž vysokým obsahem vitamínu C, díky čemuž působí na pokožku jako velmi dobrý antioxidant a účinně brání buňky před útoky volných radikálů. Ovšem podobně působí i na své okolí, takže si poradí i s mnohým znečištěním. A jak tedy v tomto ohledu neudělat chybu?

iZdroj fotografie: Pixabay

Stejně jako na naši pokožku tak působí i flavonoidy (zejména pak dva – diosmin a hesperidin) třeba i na rez. Stačí potřít rezavé místo polovinou citronu nechat působit. Pomůže i přítomný vitamín E, vápník a draslík.

Předejděte ucpání dřezu

Ucpanému odtoku je však vždy nejlepší předejít. Jednoduše zabraňte tomu, aby se potraviny dostaly do potrubí tím, že na odtok položíte speciální sítko a veškeré nádobí a kuchyňské nádoby před jejich vložením do dřezu dobře vyprázdníte tak, aby se z nich nemohly vyplavit žádné zbytky.

Také při mytí ovoce nebo zeleniny buďte opatrní, aby slupky nebo zbytky po vykrajování nevzhledných částí nesklouzly do odpadu. A nezapomeňte ani na filtry a další příslušenství, které mohou této nepříjemnosti zabránit, jako například kovové nebo silikonové sítko.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na skvrny na dřezu

Namíchat si však můžete ještě účinnější směs, jež se s tímto jevem umí opravdu skvěle popasovat. Pro vyčištění dřezu budete potřebovat jen tři ingredience.

  • 2 litry vody
  • 100 ml obyčejného peroxidu vodíku
  • 50 ml amoniaku

Chcete účinnou směs, kterou vyčistíte dřez i nádobí? Pak do vhodné nádoby opatřené rozprašovačem nalijte asi 1,25 dl tekutého mýdla, 2 lžíce octa a 1,25 dl vody. Nakonec přisypte 350 gramů jedlé sody. Toto vše promíchejte a použijte jako čistič. Další péče o dřez je už nenáročná.

Hodit se vám může i návod na domácí aviváž, kterou si vyrobíte snadno a rychle

Čím čistíte dřez vy, aby byl jako nový?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články