Znečištěné a zapáchající prádlo po vyprání? Může za to špinavá pračka, vyčistit ji můžete sodou nebo octem

Zapáchající prádlo může znepříjemnit den nejen vám, ale i vašemu okolí. Zbavte se problému pomocí přísad, které máte doma.  

i Zdroj fotografie: Depositphotos / GB.select / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro většinu žen je čisté a voňavé prádlo jejich nejlepší vizitkou. Dávají si záležet na výběru pracího prášku a vhodné aviváži. Tráví spoustu času tříděním prádla na bílé a barevné, vyprané prádlo pak věší na čerstvý vzduch pro svěžejší vůni. Co když ale na svém postupu nic nezmění a jejich prádlo začne po vyndání z pračky zapáchat nebo je špatně vyprané? Problém může mít hned několik příčin a hravě si s ním poradí každá šikovná hospodyňka.  

Pryč s nečistotami v pračce

Jedním z důvodů, proč může prádlo po vyndání z pračky zapáchat, jsou nečistoty v nálevce pro aviváž. Pokud si něčeho takového všimnete, není nic snazšího, než nádržku z pračky vyndat a vyčistit. Z většiny klasických praček jde šuplík jednoduchým cvaknutím vyndat, umýt a zase jednoduše zandat. Nádržku je potřeba od usazenin z aviváže a vodního kamene umýt důkladně, nejlépe speciální chemií.  

Neplechu při praní prádla může dělat také špinavé těsnění kolem bubnu pračky. Často se tam usazují zbytky nečistot, drobné mince, nebo nevyprázdněné vnitřky z kapes kalhot. Těsnění je nejlepší kontrolovat ihned po vyprání a případné nečistoty odstranit. Jednou za několik dní je vhodné otřít místo vlhkým hadříkem, nebo chemií k tomu určenou.  

Proč si nepomoci přírodou 

Čistit bychom měli také celý vnitřek bubnu. Hodně nošené oblečení se dává do pračky často tak špinavé, že není divu, když je buben plný nečistot. Pravidelná kontrola je určitě na místě a následné vyčištění bubnu není žádná věda. Odměnou za práci bude čisté a voňavé prádlo, které si budete oblékat s radostí.  

pradlo z pracky iZdroj fotografie: Pexels

Jak vyčistit buben pračky

Způsobů, jak nejlépe vyčistit vnitřek celého bubnu, je hned několik. Na trhu je mnoho chemických prostředků, které vám s čištěním pomohou. Ale v některých případech je možné se chemii vyhnout a vystačit si pouze s přírodními přísadami. Stačí k tomu jedlá soda, voda a ocet. Tyto ingredience se smíchají do tuhé pasty a vloží do zásobníku na prací prášek. Možné je také nalít ocet přímo do bubnu a zapnout program praní. Octového zápachu se přitom bát nemusíte. Ocet totiž naopak zápach neutralizuje a pračka bude stále jako nová. 

Důležitým bodem v péči o pračky je také čištění odtokového filtru. Pro šikovného kutila či kutilku je to otázka několika minut a problém se zapáchajícím prádlem je pryč. Při dlouhodobém používání potřebuje vhodnou péči každý spotřebič a pračka není výjimkou. Abyste se znovu mohli těšit z voňavého a měkoučkého prádla, věnujte jí jednou za týden několik minut péče a pračka vám bude sloužit jak nejlépe a nejdéle umí.  

Jaké přírodní recepty používáte na čištění pračky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články