Dřevo patří mezi opravdu odolné materiály, péče o něj však má svá specifika. Tak například pokud je nábytek lakovaný, nikdy ho nesmíte čistit hrubými, nebo dokonce drsnými prostředky. A proč? Mohou totiž rychle poškodit jeho povrch. Přesto se však ani u zažrané špíny nemusíte uchylovat k chemickým čisticím prostředkům. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou vyčistit a ošetřit váš nábytek stejně precizně, jako to dělají profesionálové.
Domácí čistič dřevěného nábytku
Tento recept byl speciálně sestaven pro ochranu a lesk vašeho dřevěného nábytku. Ale nečekejte žádný speciální čistič. Mnohem lépe uděláte, pokud vsadíte na osvědčený způsob čištění, sestávající z několika kroků. Špínu z nábytku setřete navlhčenou houbičkou nebo hadříkem z mikrovlákna. Obojí lze namočit v mýdlové vodě. O obnovu lesku se pak postará docela obyčejný lněný olej. Stačí ho v malém množství nanést na textilii a dřevo přeleštit.
Se silnou špínou zatočí pšeničné otruby
Jestliže musíte na svém nábytku bojovat s letitými usazeninami, vezměte si na pomoc nečekaného pomocníka – pšeničné otruby. A jak si s jejich pomocí připravit tu správnou čisticí směs? Společně smíchejte:
- 3 lžíce lněného oleje,
- 3 lžíce pšeničných otrub
- a 3 lžíce terpentýnu.
Do hotové směsi namočte hadřík a s jeho pomocí přejíždějte přes skvrny na dřevě, dokud zcela nezmizí. Další ošetření není třeba. A poškrábání nábytku se bát také nemusíte.
Čisticí prostředek na choulostivé povrchy
Velmi jemně lakovaný nábytek nebo jiné choulostivé příslušenství je však třeba ošetřit ještě jinak. Proto si připravte domácí čistič na velmi citlivé povrchy. Na jeho výrobu budete potřebovat 1 litr vody, 1 lžíci mléka a pro lepší čisticí efekt také 1 lžíci mycího prostředku na nádobí. A jak na přípravu? Jednoduše zahřejte vodu ve vhodném hrnci a přidejte do ní všechny zbývající přísady. Nábytek očistěte běžným způsobem.
Jak odstranit vosk z nábytku
A jak si poradit s opravdu obtížnými skvrnami, jako je například vosk ze svíček? Hlavně nespěchejte, jinak vše ještě zhoršíte. Především nechte čerstvý vosk dobře vychladnout. Teprve poté se pusťte do jeho odstranění. Nejprve ho z povrchu nábytku velmi opatrně seškrábněte. Můžete to zkusit nehtem nebo třeba kouskem tvrdého plastu. K tomuto účelu se velmi dobře hodí stará kreditní karta nebo něco podobného.
Použít můžete i kousek lepenky. Naopak nikdy si neberte k ruce kovové předměty, protože silně poškozují dřevo a lak. Zbytky vosku poté ještě odstraňte. A jak to provést? Nejlépe se vám to podaří bavlněným hadříkem namočeným v alkoholu. Použít můžete i leštěnku na nábytek. Opakujte vše tak dlouho, dokud skvrna zcela nezmizí. Někdy to bohužel může trvat docela dlouho. Nakonec celý povrch pečlivě vyleštěte.
Už se vám také někdy podařilo nakapat vosk na starožitný dřevěný nábytek?