V čem se lišilo mléko za bývalého režimu od dnešního? Pamětníci vzpomínají obzvlášť na jeden detail

                   

Je pravda, že dnešní doba nám nabízí spoustu možností a na pultech obchodů je mnoho výrobků. Na některé věci z minulosti však vždycky budeme vzpomínat s nostalgií. Například na chuť poctivých potravin. Mléko, které se roky prodávalo ve skleněných lahvích, mělo kromě skvělé chuti také řadu výhod. Nehledě na to, že každý lok byl požitek sám o sobě.

Dnešní mléko se mu nevyrovná

Mléko z krabic nebo z umělohmotných lahví se mu nemůže nikdy vyrovnat. Je pasterizované a ztratilo svou přirozenou chuť. Mléko v minulosti nebylo jen chutnější. Také bylo šetrnější k životnímu prostředí a produkovalo méně odpadu. A to i přesto, že se o ekologii neuvažovalo tak, jako v dnešní době. Ve prospěch ekologie pochopitelně hrálo hlavně to, že skleněné láhve byly vratné, nikoliv na jedno použití.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Ačkoliv dnešní mléko není to, co bývalo, existují naštěstí i jiné možnosti, jak pořídit mléko. Jedním z nich jsou takzvané mlékomaty, kde si do vlastní láhve můžete načepovat čerstvé mléko. Fungují na stejném způsobu jako například nádrže na eko vodu. Vložíte mince, připravíte láhev, načepujete mléko. Skvělé. Jednoduché. Ačkoli mnozí odpůrci mléka říkají, že člověk pro zdraví mléko nepotřebuje, někteří odborníci tvrdí, že je pro organismus velice prospěšné.

Obsahuje zdravé složky

Mléko poskytuje tělu potřebnou dávku vápníku, bílkovin a pomáhá budovat svalovou hmotu. Je také zdrojem vitamínu D. Ten je mimo jiné prospěšný také pro kosti a zuby. Mléko je také skvělým doplňkem pitného režimu, protože hydratuje organismus. Navíc prospívá také kráse. Má totiž pozitivní vliv na vlasy i na pleť. Díky obsahu bílkovin se ho nemusíte bát pít ani v případě, že se snažíte zhubnout. Naopak ho ve svém jídelníčku můžete s klidem zachovat.

iZdroj fotografie: Canva

Pokud nemáte intoleranci laktózy nebo alergii, mléko pomůže vašemu trávení. Jeho výhodou je i schopnost zasytit a můžete jej použít také jako součást mnoha pokrmů. Hodit se bude na přípravu kaší, koktejlů nebo smoothie. Během diety je však vhodné sledovat množství tuku v mléce a denní dávku přizpůsobit kalorickému příjmu. Mléko však nemusíte jen pít. Může také chránit vaše rostliny před plísněmi a chorobami. Dokáže také odstranit jemné praskliny v porcelánu nebo vyčistí zakalené stříbro.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články