Proč vyhazovat špinavý koberec, když se dá snadno vyčistit. Peněženka může zůstat zavřená, tahle super účinná čistící směs nestojí ani korunu

Pokud se vám doma stala malá nehoda, měli byste vědět, že koberec lze od skvrn a nečistot vyčistit rychle a efektivně. Stačí domácí způsoby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koberec v domácnosti je až příliš často vystavován různým typům nečistot. Nejčastěji na něm ulpívají stopy od obuvi, skvrny od jídla apod. Jejich odstraňování může být opravdu vyčerpávající a často trvá mnoho hodin. Existuje však několik osvědčených způsobů, které vám dovolí vyčistit koberec rychle a jako bonus mu vrátí i jeho bývalou krásu.

Jak začít s čištěním koberce

Velmi často při odstraňování skvrny jdeme takříkajíc rovnou na věc a vezmeme si k ruce mokrou houbou a různé čističe. Klíčem k efektivnímu čištění koberců je však něco docela jiného – úplně obyčejné vysávání. Odstraňování skvrn bude totiž mnohem snazší, když předem povrch koberce očistíte od prachu, písku a všech dalších viditelných i neviditelných nečistot.

Koberec vysajte ideálně celý – tedy nejen oblast okolo skvrny. Pozor si však při tom dejte na délku vlasu koberce. S krátkými vlákny bude každé vysávání maximálně rychlé a efektivní. Ovšem u koberců s delším vlasem je třeba věnovat vysávání velkou péči. Jinak se může stát, že nebudete schopni nečistoty, jež ulpěly mezi vlákny, dostatečně efektivně vyčistit.

Ocet na čištění koberců

Ocet je velmi účinným prostředkem proti skvrnám, ale k tomu, aby fungoval opravdu bezchybně, obvykle potřebuje podporu. Proto smíchejte půl sklenice octa se stejným množstvím vody a v tekutině ještě rozpusťte jednu lžičku běžného pracího prášku. Tuto směs naneste na skvrnu hadříkem a nechte deset minut působit. Pokud nezabírá, namíchejte ji silnější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V takovém případě použijte dvě lžíce octa, dvě lžíce prášku a trochu vody. Hotovou pastu naneste na skvrnu a nechte působit 20 minut. Nechte zaschnout, a poté důkladně vysajte. Použití octa se osvědčuje při odstraňování i těch nejodolnějších skvrn, ale má i některé nevýhody. Na mysli máme především intenzivní aroma. Ale nemusíte se bát – do několika hodin samo vyprchá.

Jedlá soda a voda na skvrny

Pro výrobu tohoto čisticího prostředku budete potřebovat několik kapek vody a polévkovou lžíci jedlé sody. Vznikne vám hladká hmota, kterou je třeba nanést na skvrnu a rozetřít houbičkou. Musíte zajistit, aby tato čisticí směs pronikla hluboko do vláken, jinak nebude účinkovat. Po zaschnutí koberec vysajte a skvrny podle potřeby dočistěte saponátem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čerstvé vlhké skvrny, např. od červeného vína, je vhodné ihned po jejich vzniku jedlou sodou zcela zakrýt. Prášek však do skvrny nikdy příliš nevtírejte – bohatě postačí, když ho vysypete ze sáčku a dovolíte tekutině, aby se do něj vsákla. Poté vše nechte zaschnout a nakonec koberec vysajte.

Čištění odolných skvrn amoniakem

Skvělý je i docela obyčejný amoniak. Perfektně se hodí především na mokré čištění koberců. A jak na to? Vezměte si asi jeden šálek čpavku a nalijte ho do dvou litrů vody. Tento roztok pak nalijte na skvrny na koberci a jemně ho vetřete mezi vlákna například houbičkou na nádobí. Pokud skvrny napoprvé úplně nepustí, můžete postup zopakovat. Obvykle však stačí čpavek aplikovat jen jednou.

Jaké jsou vaše triky pro odstraňování odolných skvrn v domácnosti?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články