Přírodně, rychle a hlavně snadno: Na vyčištění koupelny i toalety si vystačíte se sklenicí vinného octa, odstraní špínu i vodní kámen

Při čištění koupelny se už nemusíte spoléhat na chemii. Pokud sáhnete po vinném octu, budete překvapeni výsledky.

i Zdroj fotografie: iStock / Mx. Granger / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud ve své domácnosti rádi používáte pouze přírodní prostředky, neměli byste zanevřít ani na ocet. Zvláště ten vinný vám může opravdu skvěle pomoci. Stačí ho jen správně použít a uvidíte, že zejména vaše koupelna bude vypadat jako nová. Umí si poradit s nánosy vodního kamene i s nejrůznějšími nebezpečnými patogeny. Aby však měl při úklidu tu největší sílu, měli byste ho zkombinovat ještě s dalšími přírodními čisticími prostředky. A jak na to?

Čištění toalety vinným octem

Smíchejte 1 šálek bílého vinného octa s 1 šálkem jedlé sody, to vše nalijte do WC mísy a nechte 15 minut odpočívat. Poté celý prostor WC mísy vydrhněte štětkou a spláchněte.

Čištění umyvadla a vany

Smíchejte 1 díl bílého vinného octa s 1 dílem sody a vše přelijte do postřikovače. Tento roztok poté nastříkejte na povrch vany a umyvadla, nechte 5 minut působit a poté dobře vydrhněte houbičkou a opláchněte.

Čištění koupelnového závěsu

Povrch závěsu před sprchou nebo vanou jednoduše otřete hadříkem navlhčeným v čistém bílém vinném octě a poté opláchněte vodou. Všechny stopy vodního kamene zmizí.

Na vyčištění koupelny bohatě stačí obyčejný vinný ocet iZdroj fotografie: Pixabay

Jak odstranit vodní kámen

Nasypte na navlhčenou houbičku jedlou sodu a tu poté postříkejte bílým vinným octem. Touto směsí vyčistěte všechen vodní kámen z baterií i jiných míst a opláchněte.

Čištění spárovací hmoty a dlaždic

Pro tento úkol budete potřebovat stejné díly bílého vinného octa a jedlé sody. Ty společně promíchejte tak, abyste vytvořili pastu. Tu poté naneste na spárovací hmotu a dlaždice a nechte 15 minut působit. Všechny nečistoty se během této doby takříkajíc pustí. Nakonec špínu vydrhněte kartáčem a dobře opláchněte.

Zbavte koupelnu zápachu

Potýkáte se v koupelně s nepříjemným zápachem? Pak nalijte vinný ocet do rozprašovače a rozprašte ho po místnosti. Nechte koupelnu pár minut vyvětrat a máte hotovo. Pro lepší efekt můžete do octa přidat ještě pár kapek esenciálního oleje.

Univerzální čisticí prostředek do koupelny

Chcete si vyrobit jednu jedinou čisticí hmotu a tu poté použít na celou koupelnu? I to je možné. Jednoduše vezměte stejný díl vinného octa a sody a smíchejte je tak, aby vznikla řidší pasta. Přimíchejte do ní ještě pár kapek esenciálního oleje a můžete se pustit do čištění.

Na vyčištění koupelny bohatě stačí obyčejný vinný ocet iZdroj fotografie: Freepik

Čistič z citrusové kůry a octa

Ocet skvěle působí i ve spojení s citrusovou kůrou. K jeho výrobě použijte kůru z citronů, limetek, pomerančů nebo grapefruitů. Vše vložte do vhodné sklenice a zalijte bílým octem (kůra musí být zcela ponořená). Nechte 2 týdny uležet a občas vše protřepejte. Po 2 týdnech přeceďte a kůru vyhoďte. Pro výrobu čisticího prostředku pak smíchejte stejné díly vyluhovaného octa a vody a přelijte směs do rozprašovače.

Teď už jen zbývá čistič použít. Jednoduše ho nastříkejte na znečištěné povrchy a otřete dočista. Velkým pomocníkem při boji se špínou vám bude především kyselina citronová, které pomáhá odstraňovat nečistoty a skvrny. Ocet v čističi pak působí jako dezinfekce. Myslete jen na to, že vůně čističe vyrobeného citrusové kůry nemusí být tak silná jako u komerčně dostupných produktů. Je to však jejich maximálně přirozená a účinná alternativa.

Jaké přírodní způsoby používáte pro čištění koupelny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články