Kuchařský fígl na čištění kuchyňského prkénka. Ochrání před škodlivým vlivem bakterií a zbaví ho nepříjemného zápachu

                   

Dřevěné prkénko je užitečná věc, která by neměla chybět v žádné kuchyni. Věděli jste ale, že může obsahovat až o 200 % škodlivých bakterií víc než to záchodové? Je tedy třeba ho pravidelně čistit. Vyzkoušejte tyto jednoduché tipy, která vám s tím pomohou.

Kyselina citronová zanechá příjemnou vůni

Pro první ze způsobů očisty prkénka budete potřebovat:

  • jedlou sodu,
  • citron,
  • teplou vodu
  • a hadřík.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Na celý povrch dřevěné desky nasypejte jedlou sodu a vymačkejte šťávu z poloviny citronu. Poté druhou půlkou prkénko důkladně vydrhněte a nakonec ho navlhčeným hadrem otřete. Váš kuchyňský pomocník bude opět čistý, a navíc bude příjemně vonět po citrusech.

Ocet zabíjí mnoho druhů bakterií

Dřevěné prkénko můžete také perfektně vyčistit a vydesinfikovat pomocí obyčejného octa. Po každém použití se doporučuje desku otřít hadříkem namočeným v této potravinářské přísadě. Kyselina octová je totiž účinnou obrannou látkou proti škodlivým bakteriím, kterými jsou např.:

  • escherichia coli,
  • salmonella
  • a staphylococcus.

Sůl si poradí se zápachem

Pokud vaše kuchyňské prkénko po každodenním používání nepříjemně zapáchá, očistěte ho pomocí soli. Ta zbaví dřevo všech nežádoucích pachů, a navíc ho hezky zesvětlí. Desku nejprve mírně navlhčete, poté posypejte zmíněným ochucovadlem a nechte alespoň 10 minut působit. Nakonec ji opláchněte pod tekoucí vodou.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Peroxid skvěle desinfikuje povrchy

Peroxid vodíku (3%) je výborným dezinfekčním prostředkem, který s několika dalšími přísadami perfektně vyčistí povrch prkénka. Na ten nejprve aplikujte menší množství octa a otřete ho papírovou utěrkou. Poté si vezměte látkový hadřík namočený do trochy peroxidu a celou dřevěnou desku s ním přetřete. Nakonec opláchněte vodou.

Čistíte své kuchyňské prkénko pravidelně i vy?

Prkénko si můžete vyrobit i doma. Stačí si jen najít hezký kousek dřeva!
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články