Kočka na zahradě – jak jí vytvořit bezpečné útočiště? Trik s voňavou bylinkovou zahradou ji vystřelí do sedmého nebe

                   

Z rostlin mohou být pro kočky nebezpečné kupříkladu konvalinky, tis, lilie, náprstník nebo například oleandr. Pokud by kočka některou z nich ochutnala, začala by slintat a trpěla by nevolnostmi. Pravděpodobně by také zvracela a postihly by ji halucinace, dušnost nebo potíže s rovnováhou. V takovém případě je nutné ihned navštívit veterináře. Pozor si dejte také na kaštany, cibuloviny, narcisy, mák a kopřivy. To však nejsou jediná nebezpečí, která jí na zahradě mohou hrozit.

Kromě rostlin pozor na chemii

Pokud máte na zahradě kočičky, buďte velmi obezřetní i při využívání chemikálií při ošetření trávníku a jiných rostlin. Kočky totiž rády okusují rostliny a také si olizují tlapky a srst. Pokud na nich ulpí toxické látky, bude to pro ně velice nebezpečné. Opatrní buďte také ohledně bazénů a rybníků. Kočka by do nich mohla spadnout a ublížit si. Pokuste se tedy vašemu mazlíčkovi na zahradě připravit přátelské podmínky. Zasaďte třeba keře, které mají kočky rády.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kočičky se rády otírají o srhu laločnatou (Dactylis glomerata) nebo spartinu hřebenitou (Spartina pectinata). Milují také jehličnaté keře a často odpočívají v jejich stínu. Stejně tak mají rády rozmarýn nebo levanduli. Další jejich oblíbenou činností je rovněž škrábání stromů. Stojí tedy za to přidělit kočce dřevinu, kterou bude moci ničit. Na zahradě tak svému zvířecímu miláčkovi vytvoříte perfektní koutek. Vhodné je pochopitelně nechat někde v okolí také misku na vodu, kterou budete neustále doplňovat.

Vhodné bylinky pro kočky

Existují bylinky, které kočkám prospívají. Na vaší zahradě by tak měla růst třeba petržel, brunták a řebříček, které pečují o zdraví cév. O trávení vaší kočky se postará máta nebo fenykl. Máta má také uklidňující účinky na její nervový systém. Řebříček a oregano, případně také tymián, jí pak pomohou v boji proti parazitům a červům. Tyto bylinky podávejte nejlépe jednou týdně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při artritidě nebo zánětech pomůže celer, kostival, petržel nebo řebříček. K péči o kůži a srst kočky lze použít postřik s infuzemi z tymiánu, heřmánku, levandule nebo měsíčku. Zatímco zahrádka může být pro kočku přínosem, kočka pro zahradu může být naopak nepříjemností. Ideální je proto vzdát se rostlin citlivých na moč zvířat. Vhodné je také zakrýt kmeny mladších stromů síťovinou, aby je kočka nepoškrábala. Sezónní květiny pěstujte raději v květináči.

Jak vytvořit zahradu vhodnou pro kočky, aby se na ní cítily co nejlépe? Inspirujte se několika šikovnými tipy
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články